Zlato budoucnosti z říše mikrobiologie

Zlato budoucnostiŽádný jiný kov nedráždí lidské pokolení tolik jako zlato. Fascinuje nás jeho vesmírný původ, nepřekonatelný lesk i jeho vzácnost. Zlaté šperky jsou krásné, elegantní a nadčasové – zlato prostě nikdy nezestárne. Jenže, jak už to tak u přírodních surovin bývá, jeho zásoby nejsou nekonečné. A tak už dlouhá staletí bažíme po kameni mudrců, který náš problém se zlatem vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku. Zatím ovšem bez větších úspěchů. V posledních několika letech ale přece jen došlo k překvapivému posunu: S výrobou zlata nám pomáhají bakterie.

Ač okem neviditelné, jejich role v našem světě jsou nezastupitelné. Bez bakterií by neexistoval život. Dokážou nás uzdravit, ale stejně tak i zabít. Umí přežít v podmínkách, které jsou pro ostatní organismy smrtelné. Mají prostě tuhý kořínek. A právě díky tomu dokážou vyrobit i zlato. V roce 2009 objevil australsko-americký tým vědců bakterie jménem Cupriavidusmetallidurans, vyskytující se v půdách s vysokou koncentrací těžkých kovů – konkrétně s toxickými sloučeninami zlata a mědi. Aby v tomto extrémním prostředí přežily, vyvinul se u nich důmyslný ochranný mechanismus.

Kdykoliv se tyto bakterie dostanou do kontaktu s jedovatými sloučeninami, aktivují skupinu genů příznačně nazvanou „zlatý detox“. Výsledkem jsou enzymy CupA a CopA, které pomáhají přeměnit rozpustné sloučeniny na nerozpustný kov – absolutně bezpečné ryzí zlato. Miniaturní nuggety zlata (o velikosti max. několika nanometrů) se usazují na vnější straně buněčné stěny. A na stejném principu pracují bakterie i s mědí. Jak tyto malé zlatokopy co nejlépe využít v praxi, ukáže čas. Už teď se ale pracuje s geneticky modifikovanou verzí bakterií, která usnadňuje pátrání po zlatě viditelným světélkováním.

Separator image and tagged with .