Zlaté šperky je potřeba rozmazlovat

opálKdo z vás má doma minimálně jeden zlatý šperk, ruku nahoru. Jistě, naprostá většina. Zlato prostě zbožňujeme. Ale dopřáváme mu také odpovídající péči? Staráme se o své šperky tak , aby nám dlouho zářily jako nové? Ať už jde o zlato žluté, bílé nebo růžové, je třeba začít u správného skladování. A na rovinu říkáme, že nejrůznější stojánky, i když můžou být originálním designovým doplňkem, nejsou to pravé ořechové. Zlato potřebuje sucho, tmu a také prostor. Samostatné krabičky nebo měkkou šperkovnici s oddělenými přihrádkami, kde se šperky nebudou navzájem dotýkat.

Napadá vás, že nic takového nepotřebujete, protože své šperky nosíte vlastně nepřetržitě? Velká chyba! Zlato je sice daleko odolnější než stříbro, minimálně co se týče černání. Ale pořád jde o měkký kov, navíc v případě šperků o slitinu, kde každá složka má jiné vlastnosti. Ideální je sundávat šperky nejen na noc, ale i při vaření, úklidu, sportování, práci na zahradě apod. Budete je tak chránit před poškrábáním i znečištěním např. mastnotou. Opatrní ale buďte i při návštěvě kadeřnictví nebo kosmetického salónu, kde šperky přichází do styku s chemickými prostředky.

I přes maximální důslednost nicméně budete muset zlaté šperky občas vyčistit. V domácích podmínkách je nejosvědčenější horká vodní lázeň se saponátem, případně si můžete vzít na pomoc měkký zubní kartáček. Někteří také nedají dopustit na sodu nebo kypřící prášek do pečiva. A když se vám na špercích dělají namodralé nebo nazelenalé skvrny? Vyzkoušejte citronovou šťávu. Samostatnou kapitolou je bílé zlato, které je obvykle rhodiované, tj. s tenkou vrstvou rhodia na povrchu. Časem se tato vrstva začne sloupávat a pod ní pak může prosvítat bílé zlato ve své původní, našedlé či nažloutlé barvě. Takové šperky si můžete snadno nechat opět porhodiovat.

Saponátem a sodou to ale dnes zdaleka nekončí. V obchodech běžně koupíte speciální roztoky na čištění zlata, napuštěné hadříky, ale i domácí ultrazvukové čističky. Pokud ale máte šperky zdobené drahými kameny, buďte při čištění obezřetní. A s roztokem dvojnásob. Občas může nadělat víc škody než užitku. Nejste-li si jisti, přenechejte čištění svých zlatých šperků raději profesionálům v některém klenotnictví.