Zirkon versus diamant. Jak moc se liší?

Zirkon versus diamantNa celém světě nemá konkurenci. Díky jeho nepřekonatelnému lesku a nezničitelnosti se z diamantu stal král všech drahokamů, nejžádanější a nejluxusnější kámen na Zemi. Jenže ne každý z nás si ho může dovolit. Naštěstí má i své laboratorní dvojče, cenově dostupnou náhradu jménem cubic zirkonia – nebo prostě zirkon. Jak moc se zirkon své okouzlující předloze, přírodnímu diamantu, vlastně podobá? A v čem se mu nikdy nevyrovná?

Málokdo ví, že zirkon existuje i v čistě přírodní podobě – jako čtverečný minerál s chemickým vzorcem ZrSio4 (oxid zirkoničitý). Jde o jeden z nejstarších kamenů (ne-li o vůbec nejstarší) na naší planetě, našel se i kousek s odhadovaným stářím přes 4 miliardy let. Nás dnes ovšem bude zajímat zirkon stvořený ve světě laboratorních zkumavek, takzvaný zirkon kubický (neboli oxid zirkoničitý, ZrO2). Od přírodního zirkonu se liší způsobem vzniku, složením, ale také tvrdostí.

A právě tvrdost (8,5 na Mohsově stupnici) je ten důvod, proč se stal kubický zirkon mezi šperkaři tak populární. Plus vysoký index lomu světla (okolo 1,95), který dává kameni tolik žádaný lesk a jiskru. Jenže co naplat, na diamant to nestačí. Nevyrovná se mu ani v tvrdosti (jak známo, diamant je nejtvrdší nerost na světě s čistou desítkou), ani v lámání světla (2,42). Otázkou je, jak moc to vlastně vadí. Pokud si vedle sebe položíte dva prstýnky s malým kamínkem, jeden se zirkonem a druhý s diamantem, rozdíl zcela jistě nepoznáte. Když ale vezmete do ruky tzv. eternity prsteny s celou řadou kamínků, případně prstýnky s opravdu výrazným kamenem, třpytivou krásu diamantu rozeznáte celkem snadno.

Kubický zirkon se stal běžnou a velmi oblíbenou součástí šperků na běžné nošení – přívěsků, prstýnků i náušnic. Když ale dojde na výběr zásnubních a snubních prstenů, někteří z nás přece jen znejistí. Je vůbec zirkon na takové šperky vhodný? Pravda je, že zásnubní prstýnky symbolizují mnohem víc než jen pomíjivou krásu – promítáme do nich své city, lásku, naděje. Chceme, aby nám (stejně jako náš vztah) vydržely nadosmrti. A diamant tuto symboliku naplňuje beze zbytku. Nicméně to, pro co se nakonec rozhodnete, je jen na vás. Na závěr lze jen říct, že láska se penězi neměří.