Zelený poklad jménem smaragd

SmaragdSpolu s rubínem, safírem a diamantem patří do tzv. královské čtveřice drahokamů. Smaragd, zejména ve zcela čisté podobě bez popraskání a zakalení, je jeden z nejvzácnějších drahokamů na světě. Z pohledu geologie jde o odrůdu minerálu beryl, stejně jako např. akvamarín. Ve srovnání s ním je ovšem smaragd podstatně dražší. Najdete ho na celé řadě korunovačních klenotů, mimo jiné na Svatováclavské koruně, koruně Svaté říše římské nebo na Britské imperiální koruně.

Smaragd byl známý a oblíbený už ve starověku. Svědčí o tom slavné Kleopatřiny doly, kde se smaragd těžil už kolem roku 2000 p. n. l. Ty nejlepší a nejcennější smaragdy na světě ovšem pochází z Kolumbie. I tam má těžba smaragdů dlouhou historii – jejich magická barva očarovala už staré Aztéky a následně i španělské dobyvatele. Kolumbijské smaragdy mají charakteristické, temně zelené zbarvení s nádechem do modra. To má na svědomí chrom.

Na rozdíl od rubínu nebo safíru je smaragd celkem křehký kámen. V naprosté většině případů také obsahuje spoustu prasklinek a inkluzí, což ale nijak nesnižuje jeho kvalitu. Naopak. Je to důkaz přírodního původu smaragdu. Nicméně je díky těmto vlastnostem potřeba zacházet se smaragdem maximálně obezřetně. Proto se časem vyvinul také speciální smaragdový brus, který nemá žádné ostré hrany a snižuje tak riziko odštípnutí. Před broušením se smaragd napouští bezbarvým olejem, který vyplní trhlinky.

Smaragd je odjakživa považován za kámen lásky a harmonie. Svému nositeli údajně vnáší do života klid a celkové naplnění. Dokáže harmonizovat partnerské i přátelské vztahy, duši s tělem i člověka s přírodou. Působí jako velká opora proti stresu. A pomůže vám dokonce i s učením – zlepšuje prý totiž paměť, vnímavost a schopnost soustředění.

Separator image and tagged with .