Zásnubní prstýnky nejsou jen pro šlechtu

Zásnubní prstýnkyJe květen, lásky čas. Ideální doba k tématu zásnubních prstýnků, symbolu odevzdání, věrnosti a vážně míněných citů. Kýč? Přežitek? Vůbec ne. Mimořádné okamžiky si žádají mimořádné činy. A žádost o ruku rozhodně patří k nejdůležitějším momentům v životě dvou úzce propojených lidí. I ta nejracionálnější žena zjihne, když jí muž v nečekané chvíli položí onu osudovou otázku doplněnou malou krabičkou s mašlí.

A uvnitř vůbec nemusí zářit ohromný diamant v řádu desítek tisíc. Stejnou radost udělá i prstýnek se zirkonem. Tradice praví, že kamínek na zásnubním prstenu by měl mít bílou barvu, jakožto symbol čistoty a nevinnosti. Přijatelná je ale i modrá. Potvrdil to princ William, který své vyvolené daroval prstýnek se safírem po své matce, lady Dianě. Klasikou je jednoduchý kroužek s jedním kamínkem, záleží ale na individuálním vkusu. Kamínky můžou být třeba i tři (obvykle jeden větší dominantní), kroužek masivnější nebo osázený drobnými zirkony.

Pokud jde o materiál, nejčastější volbou je zlato – žluté, bílé, ale i růžové. Nicméně nic nezkazíte ani levnějším stříbrem nebo chirurgickou ocelí. Při výběru hraje svou roli nejen cena prstýnku, ale zejména osobnost a styl budoucí nositelky. Větším oříškem bude trefit správnou velikost, zvlášť když má jít o překvapení. Ne každý muž má svou partnerku v oku. A pokud u své milé nenajde žádný prstýnek, který by posloužil k poměření, ocitá se v celkem zapeklité situaci. Pár tipů, jak se s ní vypořádat, najdete v našem článku Jak vybrat dokonale padnoucí prsten.

Zásnubní prstýnek se tradičně nosí na prsteníčku levé ruky. Právě tímto prstem prý prochází tzv. „žíla lásky“, která zaručuje nezlomitelné doživotní pouto. Alespoň podle dávných legend. Kam s ním ale po svatbě, kdy ho nahradí prsten snubní? Jestli se k sobě oba prstýnky hodí, můžou se nosit vedle sebe na stejném prstu. Nevyniknou ale tolik, jako když se nosí samostatně. Proto se zásnubní prstýnek často přesouvá na prsteníček pravé ruky.