Vybíráte vodotěsné hodinky? Pozor na čísla!

vodotěsné hodinkyMožná se bojíte, že vám ty vaše ocelové miláčky u bazénu někdo ukradne. Možná jste jenom líní si je před každým koupáním sundávat. Prostě jste se rozhodli, že si pořídíte vodotěsné hodinky. Zdánlivě hračka. Pokud jste ale vodotěsnost hodinek nikdy neřešili a chystáte se je vybírat poprvé, měli byste vědět pár maličkostí. Třeba o vodním sloupci, o tlaku nebo o testování hodinek. A taky o tom, že samotný nápis „water resistant“ ani zdaleka neznamená vodotěsné.

Takové hodinky by totiž nejspíš nepřežily ani první déšť. Chcete-li hodinky, se kterými můžete bez obav plavat, hledejte kombinaci „water resistant“ a číslic. Označují hloubku (udávanou v metrech) nebo tlak vody (v atmosférách – atm), který hodinky vydrží. Přitom platí, že 1 m vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 atmosféry. Jak jednoduché. Prostě si koupíte hodinky s označením „water resistant 30 m (resp. 3 atm), vždyť do větší hloubky se stejně nikdy potápět nebudete. Opravdu je to tak?

Jak asi tušíte, narazili jsme na malý zádrhel. Hodinky jsou totiž testovány v laboratořích, za ideálních podmínek při normou stanovené teplotě a hustotě vody. Jenže v praxi těchto podmínek nikdy nedosáhnete. Už jen proto, že se ve vodě pohybujete. Co s tím? Naštěstí se postupně zavedla obecně uznávaná tabulka, které můžete věřit. Jen je třeba na ni při nákupu myslet. WR 30 m vám podle ní stačí maximálně na mytí auta nebo při lehkém deštíku, 50 m už snese sprchování. Pokud ale chcete hodinky vhodné k plavání nebo šnorchlování v moři, sáhněte po WR 100 m. Na skutečné potápění už budete potřebovat alespoň 200 m (profesionální potápěčské hodinky mívají označení 1000 m).

A jedna perlička na závěr: První vodotěsné hodinky vyvinula v roce 1926 společnost Rolex a nesly název Oyster (tedy ústřice). Měla je na ruce i Mercedes Gleitze, první Britka, která úspěšně přeplavala kanál La Manche.

Separator image and tagged with .