Vybíráme šperky podle tvaru obličeje

šperk podle tvaru obličejeO tom, jak velký význam má tvar obličeje při výběru ideálního účesu, se dočtete leckde. O něco méně už se ale mluví o jeho vlivu na výběr vhodných šperků. Jistě, móda by měla být především hra, která otevírá stavidla naší fantazie. Nicméně každá hra má svá pravidla. Nemusíte se jimi nechat svazovat, ale je dobré je mít přinejmenším v povědomí. V případě módy nám právě tato pravidla pomáhají zdůrazňovat naše přednosti. Pomáhají nám najít styl, který nám prostě bude slušet a ve kterém se budeme cítit dobře.

Velkou roli při výběru šperků hraje naše barevná typologie. To, jestli jste jarní, letní, podzimní nebo zimní typ. A pak je to taky už zmiňovaný tvar obličeje. Jak široké máme čelo a lícní kosti, jestli máme spíše kulatou nebo špičatou bradu, tvar čelistí, šířka a výška obličeje. Můžete svůj obličej složitě přeměřovat, ale většina z nás pozná svůj tvar intuitivně. Nejste-li si jistí, stáhněte vlasy do culíku a pečlivě obkreslete (třeba rtěnkou) svůj odraz v zrcadle. V zásadě existují tyto tvary obličeje: kulatý, hranatý, srdcovitý (nebo také trojúhelníkový) a oválný.

Kulatý obličej

Souměrný tvar, široké lícní kosti, zaoblená brada i čelo – to jsou hlavní znaky kulatého obličeje. Je potřeba vybírat šperky, které ho opticky prodlouží. Skvělou volbou jsou delší, štíhlé visací náušnice. Naopak se k vám nehodí velké kruhy a příliš vhodné nejsou ani drobné pecky. V ideálním případě doplňte visací náušnice dlouhým náhrdelníkem, slušet vám bude délka matinee (51 – 61 cm). Prodlužující efekt mají také přívěsky ve tvaru kapky nebo písmene „V“.

Hranatý obličej

Hranatý obličej se vyznačuje zejména širokým čelem a výraznou linií čelistí. Při výběru šperků mějte na paměti, že by měly především zjemnit vaše ostré rysy. K tomu dobře poslouží zaoblené náušnice oválných tvarů nebo kapek. Slušet vám ale budou i něžné, drobné náušnice s perličkou nebo kamínkem. Ostré tvary trojúhelníků, čtverců a obdélníků pro vás rozhodně nebudou to pravé. Náhrdelníky vybírejte raději delší, přívěsky jemné, zaoblené.

Srdcovitý obličej

Srdcovitý obličej poznáte podle širokého čela, postupně se zužující tváře a špičaté brady. Výborně se k vám hodí kontrastní tvar náušnic, tedy trojúhelník s širokou spodní částí. Dobře na vás ale budou vypadat i kapky, kruhy nebo ovály. Ostrou bradu vybalancuje kratší řetízek či náhrdelník, vhodná je délka choker (35 – 41 cm). Přívěsky volte podobných tvarů jako náušnice: pyramidy, kapky, kroužky. Nic ale nezkazíte ani jednoduchým kamínkem v barvě, která vám ladí k pleti.

Oválný obličej

Obličej delší než širší, s užšími lícními kostmi, pravidelný oválný tvar. Poznáváte se? S oválným obličejem si můžete dovolit nejvíc experimentovat. Kruhy, pecky, ostré geometrické tvary i něžné slzy – slušet vám bude téměř vše. Jen pozor na příliš dlouhé visací náušnice, které by vám mohly obličej zbytečně protáhnout. Volnou ruku máte i při výběru náhrdelníku, slušet vám bude cokoliv od kratičkého collaru až po operu. Určujícím by v tomto případě měl být typ výstřihu.