Types of earrings aneb Malá lekce angličtiny

Typy náušnicNáušnice můžeme rozdělit podle všelijakých kritérií. Podle materiálů, podle typů zapínání nebo třeba podle tvarů. V našem krásném českém jazyce si obvykle vystačíme se třemi základními tvary: pecky, kruhy a visací. Ale pokud zabrouzdáte na anglicky psané weby nebo se třeba chystáte na nákupy do Londýna, možná narazíte na názvy, které vám pořádně zamotají hlavu. Angličtina se prostě s náušnicemi mazlí daleko víc. A i když si většinu názvů bezpochyby dokážete odvodit sami, máme pro vás malý tahák, který se jednou může hodit.

Nejsou pecky jako pecky

Stud earrings – to jsou v angličtině klasické pecky. A je jedno, jestli je zapínání na puzetu, nebo na šroubek. Zásadní je, že zepředu žádné zapínání není vidět. Tímto pojmem se obvykle označují jednoduché pecky s jedním jediným kamínkem či perlou. Pokud je v kovovém lůžku umístěno víc kamínků vedle sebe, používá se spíš název cluster earrings neboli hroznové náušnice. Můžou mít tvar květiny, hvězdičky nebo malého něžného hroznu. Stejně tak ale můžete pod tímto názvem najít i visací náušnice s hroznem korálků. Speciální název mají také pecky, kde je jeden větší centrální kámen dokola lemovaný drobnými kamínky. Protože připomínají svatozář, říká se jim halo earrings. Často (zvlášť jde-li o diamanty) mají všechny kamínky stejnou barvu. Ale běžně se vyrábí i náušnice s výrazně zbarveným drahokamem uprostřed a průzračnými zirkony kolem něj. Halo earrings ovšem nemusí být nutně být vždy jen pecky – svatozář sluší i dámskému patentu.

Kruhy a kroužky v mnoha podobách

Patříte-li mezi milovnice nestárnoucích kruhů, zbystřete u názvu hoop earrings. I když sem spadají i oválné náušnice (a leckdy i další uzavřené tvary jako čtverec nebo srdce), na prvním místě bude vždy klasický kruh. Jeden sólista nebo více kruhů různých velikostí pohromadě, jednoduchý nebo zdobený třpytivými kamínky, úzká obruč nebo masivní kolo. Zvláštní skupinu tvoří tzv. huggies (nebo huggy earrings), hezky česky objímky. Ano, jak jistě tušíte, jde o malé kroužky, které ucho doslova objímají. I objímky na sebe můžou brát spoustu různých podob. Těm nejjednodušším, zhruba centimetr velkým objímkám se někdy říká sleeper hoop earrings. Jsou to tenké kroužky většinou ze zlata, které se s oblibou používají do čerstvě propíchnutých uší. Jelikož jsou bez ozdob a v uchu nijak nepřekážejí, můžete je bez obav nosit i do postele.

Do třetice o visacích náušnicích

Do pojmu „visací náušnice“ se schová ledacos. Angličtina je ale přece jen kapku přísnější a v dělení jde víc do hloubky. Začněme tedy u drop earrings. Jsou to náušnice, které sahají jen krátce pod ušní lalůček a houpají se jen neznatelně, nebo vůbec ne. Což je zásadní rozdíl oproti dalšímu typu, tzv. dangle earrings. Tyto visací náušnice bývají výraznější, zdobnější a leckdy visí až k ramenům. A především se umí tak neodolatelně sexy vlnit, cinkat a házet kolem sebe laškovné odlesky. Právě po tomto typu obvykle sáhneme při nejrůznějších slavnostních příležitostech. Chcete-li být ovšem opravdu nepřehlédnutelné, vsaďte na lustrové náušnice – chandelier earrings. Jsou typické svou vrstevnatostí, výrazným designem a okázalou zdobností. Na formální schůzku nejspíš nebudou to pravé ořechové, na večírku s nimi ale budete za hvězdu, která jde s dobou. Za zmínku ještě stojí threader earrings, řetízkové náušnice protažené ušní dírkou, přičemž oba konce volně visí dolů. Jeden z nich bývá často ozdobený malým kamínkem nebo perličkou.