Titan – bezpečná volba pro alergiky

Titan, šperkyAlergie na nejrůznější kovy dokáže člověka pěkně potrápit. A pořádně zkomplikovat výběr šperků. Jestli jste se také narodili s extrémně citlivou pokožkou, dobře to znáte. Na ty nádherné náušnice z bílého zlata, které by vám tak krásně ladily k očím, můžete jen obdivně koukat do výlohy. Bílé zlato vám totiž nedělá vůbec dobře. A stříbro taky ne. A vlastně ani s chirurgickou ocelí to není žádná sláva. Je vůbec nějaká naděje pro lidi jako vy, kteří na kůži nesnesou skoro nic? Naděje, že se jim na rukou budou třpytit prstýnky bez nesnesitelného svědění?

Ano. Za bezpečné můžeme označit kvalitní žluté zlato (i když i tady se najdou výjimky). Jenže co když se vám teplý zlatý odstín prostě nelíbí? Než úplně zavrhnete bílé zlato, zkuste trochu zapátrat u prodejců a najít takové, které místo niklu obsahuje palladium. Protože právě nikl je nejčastějším alergenem ve špercích. Ale jsou tu i další možnosti. Třeba velmi módní, ale také velmi drahá platina. Nebo podstatně levnější titan. Stříbrno-šedý kov všestranného nadání.

Na samém sklonku 18. století objevil titan anglický fyzik William Gregor, průmyslově se ale začal vyrábět až před cca 50 lety. Svou kariéru titan nastartoval ve vojenském průmyslu, rychle ale pronikl i do dalších odvětví. Dnes se využívá při výrobě automobilů, raket, letadel a zejména lodí – skvěle totiž odolává korozi i v agresivní mořské vodě. Své uplatnění nachází také v lékařství, od ortopedie přes stomatologii až po plastickou chirurgii. Titan je momentálně celebrita mezi kovy. A tak ho najdete třeba i v golfových holích, značkových sluchátkách nebo v rámech luxusních jízdních kol.

A samozřejmě ve šperkařství. Titan je totiž nejen korozivzdorný, ale také velice pevný. A přesto lehoučký jako pírko (zhruba 4 x lehčí než zlato). Naprostá většina šperkařů používá titan Grade 2, prakticky čistý titan, bezpečný i pro alergiky. Titan najdete hojně zastoupený mezi piercingovými šperky, doporučuje se hlavně u čerstvých vpichů do obočí a pupíku. Tělo si totiž s titanem poradí podstatně lépe než s ocelí a nemá tendenci vystrkovat ho ven. Stále oblíbenější jsou také titanové snubní prstýnky. Obzvlášť efektně vypadají prstýnky kombinující titan s jinými materiály, jako je růžové, bílé nebo žluté zlato.

Separator image and tagged with .