Tajemství fasování: Jak se kameny zasazují do šperků

FasováníPři každém pohledu na drahokam stojí zkušený zlatník před otázkou, jak ho co nejvhodnějším způsobem upevnit ve šperku. Tzv. fasování (neboli zasazování kamenů) je vrcholnou disciplinou zlatnictví, která má i své specializované mistry faséry. Zvolená technika musí odpovídat nejen požadavkům estetickým, ale také těm praktickým. Je třeba brát v potaz nejen druh kamene, ale také jeho velikost, hmotnost, výbrus či předpokládanou frekvenci nošení. Když se dílo podaří, dostane fasér z kamene to nejlepší, co v něm je.

Krapnové (korunkové) zasazení
Léty ověřená klasika, kdy drží drahokam na místě tzv. krapny – kovové pacičky. Bývají minimálně čtyři, ale u větších kamenů jich může být třeba i deset. Drahokam obklopuje jen minimum kovu a díky tomu se může předvést v celé své kráse. Přidat se můžou i další dekorativní detaily, např. maličké diamanty zasazené svrchu do krapen.

Obruba/objímka (cargle)
Jeden z nejbezpečnějších způsobů zasazení, vhodný jak pro kameny fasetované, tak i pro kabošony. Drahokam na šperku drží pomocí obruby, která se vytvoří stlačením a následným naklepáním kovu přes okraj kamene. Ideální je pro tento účel měkké vícekarátové zlato.

Zatlačené naklepávané zasazení
V současné době velmi oblíbený způsob zasazení – zejména u zlatých snubních prstýnků pojatých v minimalistickém stylu. Kámen se ponoří hluboko do šperku a následně se kov naklepáváním roztáhne přes okraj. Ve výsledku tak drahokam dokonale splyne se šperkem.

Tenzní (tlakové) zasazení
Při tenzním zasazení drží kámen v obroučce prstenu jen ve 2 bodech, a to díky tlaku. Ve srovnání s předchozími způsoby je tento o něco méně bezpečný, nicméně uchycení kamene lze lépe zajistit pomocí drážek, které se vypilují do obou konců obroučky. A do kterých se pak kámen ze stran zasadí.

Pavé – zrnková technika
Tradiční způsob, jak do šperku zasadit více drobných drahokamů. Kamínky se posadí vedle sebe, jen s malými mezerami, a uchytí se tzv. zrnky. Ta vytvoří fasér opatrným vyrýpnutím z okolního kovu. U kamínků broušených do kabošonu a položených na ploché podložce se často používají nýtky (nebo kolíčky), které se zatlačením dolů zploští a kamínky tak zafixují.

Drážkové zasazení
Drážkové zasazení se nejčastěji používá, chceme-li vytvořit řadu čtvercově broušených drahokamů. Ale sluší i kulatým tvarům. Do stěn prstenu se vyříznou drážky (kolejničky) a kameny se do nich zasadí jeden vedle druhého. Obvykle se stěny z vnější strany ještě maličko stlačí, aby kameny držely pevně na místě.