Swarovski. Svět třpytivých barev a fantazie

SwarovskiDiamanty pro každého. Taková byla vize odvážného podnikatele a neúnavného inovátora Daniela Swarovského, rodáka z Jablonecka. Podařilo se mu povýšit křišťál na fascinující umění s nadčasovou hodnotou. Vdechnul mu druhý život, rozehrál v něm celou paletu neuvěřitelně třpytivých barev. S krystaly Swarovski dnes pracují špičkoví módní návrháři a designéři, oblíbily si je i přední světové celebrity. Swarovski je synonymem úspěšné globální firmy s přesahem do mnoha dalších odvětví.

Daniel Swarovski, vyučený pasíř, přičichl k umělecké výrobě šperků poprvé ve Vídni. Na stejném místě se také seznámil s Františkem Křižíkem, který ho nasměroval ještě o krůček dál. V roce 1892 si nechal patentovat svůj první stroj na broušení šatonů. Následoval přesun do rakouských Alp, konkrétně do města Wattens u Innsbrucku. Tam má firma Swarovski sídlo dodnes. Na řece Inn vyrostla vodní elektrárna, další na seznamu byla vlastní sklárna. To všechno byl ale teprve začátek.

Pověst o zářivých, precizně broušených krystalech se rychle rozšířila za hranice Evropy. A brzy si našla cestu i do filmového průmyslu. Jako první zazářila v šatech zdobených krystaly Swarovski Marlene Dietrich, o dvacet let později v nich očarovala muže po celém světě femme fatale Marilyn Monroe. Swarovski zatím rozšiřuje portfolio a přidává hotové šperky, křišťálové lustry či velmi žádané skleněné figurky. Začíná brousit také polodrahokamy a drahokamy. A neustále experimentuje s výbrusem – cílem není nic jiného než ty nejtřpytivější, absolutně dokonalé krystaly.

V roce 1995, při příležitosti stého výročí firmy Swarovski, vzniklo ve Wattens muzeum Kristallwelten. Pohádkově kouzelný svět křišťálu, který do dneška navštívilo přes 12 milionů lidí. Ke skupině Swarovski dnes patří i další úspěšné společnosti zabývající se například brusnými stroji, optickým vybavením nebo světelnými bezpečnostními systémy. Ale pro většinu lidí bude Swarovski navždy synonymem zářivě lesklých „křišťálových diamantů“.

Separator image .