Snubní prstýnky: třpytivá pečeť lásky

snubní prstýnkyVýběr snubních prstýnků je jednou z nejdůležitějších a také nejkrásnějších součástí svatebních příprav. Jde přece o šperk, který chcete nosit do konce života. I ta nejveselejší oslava jednou skončí, dort se spořádá, šampaňské vypije. Šaty odložíte do skříně nebo vrátíte do půjčovny. Ale snubní prsten bude odteď vaším věrným parťákem. Jako symbol vzájemné lásky, oddanosti a věrnosti. Spojení dvou srdcí.

Historie snubních prstýnků sahá až do starověku. I když je přesný vznik a původ této tradice nejasný, první stopy najdeme už mezi Egypťany. V egyptských hieroglyfech znamenal kruh věčnost. Stejně jako láska mezi novomanželi nemá konce. Svůj význam ale měl (a má) i vnitřek prstýnku. Je branou, která vede k novým zkušenostem, zážitkům, radostem i životním zkouškám. Dnes sice touto pomyslnou branou prochází při obřadu ženich i nevěsta, po dlouhá staletí ale nosily snubní prstýnky pouze ženy. Muži se přidali až ve 20. století.

První snubní prstýnky starověkých Egypťanů byly spletené ze stébel trávy. Protože ale dlouho nevydržely, začalo se pátrat po vhodnějším materiálu. Na řadu přišla kůže, kost a slonovina. Kovové snubní prstýnky zavedli až Římané, stejně jako rytí do prstýnků. V současné době vede na žebříčku nejoblíbenějších materiálů jednoznačně zlato. Především žluté, bílé nebo kombinované. Stále více snoubenců ale dává přednost chirurgické oceli, zejména z finančních důvodů. Co se týče vzhledu, už dávno neplatí, že by oba prstýnky musely být navlas stejné. Právě naopak. Moderní snubní prstýnky pro nevěsty jsou zdobené zirkony či diamanty, zatímco pánské prsteny se nesou v jednodušším duchu. V základu jsou ale samozřejmě totožné.

Snubní prstýnek patří na prsteníček levé ruky. Alespoň v naší kultuře. Původ této tradice je skrznaskrz romantický. Levá ruka je blíže k srdci a právě prsteníčkem prý prochází tzv. „žíla lásky“. Pravda je, že levá ruka je všeobecně méně namáhaná a prsteníček je hned po malíčku nejméně používaným prstem. Z praktického hlediska je to tedy skvělá volba. Pokud žena nosí před svatbou zásnubní prstýnek, má po obřadu několik možností. Jednou z nich je nosit oba prstýnky na stejném prstu. Pokud se k sobě ale nehodí nebo chcete nechat vyniknout každý zvlášť, můžete zásnubní prstýnek přesunout na prostředníček, případně na prsteníček pravé ruky. Volba je jen a jen na vás.