Se šperky na cestách

šperk podle tvaru obličejeMožná už máte dovolenou za sebou, možná vás těch vytoužených pár dní za hranicemi všedních dnů teprve čeká. Ať už je strávíte v českých luzích a hájích, na pláži u moře nebo ve víru velkoměst, určitě se chcete líbit. A k zubnímu kartáčku a nějakým těm šatičkám plánujete přibalit i své oblíbené šperky. Proč ne. Ale ještě než zacvaknete kufry, měli byste si odpovědět na dvě otázky: Jaké šperky chci (a pořebuji) na dovolené mít? A jak se o ně na cestách budu starat?

Co nejvíc. Taková by mohla odpověď na otázku č. 1. Nicméně čím víc šperků, tím větší stres. Zvlášť pokud jde o šperky, které nebyly úplně nejlevnější nebo ke kterým máte citový vztah. A stresovat se je jistě to poslední, co od dovolené očekáváte. Důkladně prozkoumejte svůj obsah šperkovnice a vyberte pár základních kousků, které snadno zkombinujete s libovolnými outfity. Může to být třeba řetízek s decentním přívěskem, jemný perlový náhrdelník, jednoduché kroužky do uší nebo drobné peckové náušnice se zářivým kamínkem. Doplňte je barevnou bižuterií, u která vás nebude tolik mrzet případná ztráta.

Teď k otázce č. 2. Jak vlastně šperky na cestu zabalit? Pečlivě a šetrně. Šperky, především ty z drahých kovů, potřebují sucho, tmu a prostor. Můžete si pořídit speciální cestovní šperkovnici – kufřík či kabelu se spoustou přihrádek. Zabere ale dost místa a pokud své cestování pojmete minimalisticky, bude pro vás asi zbytečná. Alternativou je šperkovnice ve formě plátna. Skvělá věcička s několika kapsami, speciálním proužkem na prstýnky a dalším s dírkami na náušnice. Po srolování do ruličky a zavázání máte tu správnou cestovní velikost. A šikovná švadlenka ji zvládne snadno spíchnout sama.

Ale i když vás tlačí čas a žádnou šperkovnici po ruce nemáte, nemusíte propadat panice. Dobře poslouží i obyčejná kosmetická taštička. Každý šperk je ale potřeba zabalit zvlášť do malého plastového pytlíku. Na náušnice se vám bude hodit tvrdší čtvrtka, kterou nastříháte na čtverečky a na dvou místech propíchnete špendlíkem. Do nich pak náušnice zavěsíte a šup s nimi do pytlíčku. Máte-li obavy ze zamotaných řetízků, vyzkoušejte osvědčený trik s brčkem. Jednoduše jím řetízek provlékněte, případně upravte délku brčka, a řetízek pak zvenčí zapněte. Jednoduché, ale účinné.