Růžové zlato – hit letošní sezóny

Zásnubní prstýnkyRůžová je v kurzu. Alespoň podle módních expertů. Chcete-li držet krok s nejnovějšími trendy, zařaďte ji do svého šatníku, kosmetické taštičky s make-upem i do své šperkovnice. Růžové zlato, kdysi opomíjený člen tříčlenné zlaté rodiny, nabírá druhý dech. A sebevědomě válcuje svého žlutého i bílého bratříčka. Skvěle ladí s indiánskými outfity ve stylu 70. let, který dominuje jaru a létu 2016. Jeho kouzlo ale naplno pocítíte až s prvním intenzivnějším opálením. Růžové zlato totiž bronzově zbarvené kůži neskonale sluší.

Jak vlastně růžové zlato vzniká? Pojďme si udělat malou matematicko-chemickou odbočku. Ryzí zlato má žlutou barvu a 24 karátů. Pro účely šperkařství je ovšem příliš měkké a používá se proto ve formě slitin. Čtrnáctikarátové zlato má 14 dílů (58,5 %) ryzího zlata a 10 dílů jiných kovů. Osmnáctikarátové zlato obsahuje 75 % ryzího zlata. Složení a poměr přidaných kovů významně ovlivňují výslednou barvu. Žluté zlato se obvykle namíchá přidáním stříbra a mědi. Aby vzniklo bílé zlato, přidává se navíc ještě např. nikl nebo palladium. A chcete-li mít zlato růžové (nebo červené), je třeba podstatně zvýšit poměr mědi.

Nemáte zlato zrovna moc v lásce? Nevadí, i tak můžete jít s dobou. Velký boom ve světě i u nás aktuálně zažívá pozlacená chirurgická ocel v barvě „rose gold“. Do svých nejnovějších kolekcí ji zahrnul i Tommy Hilfiger nebo Storm. Vybírat můžete z řetízků, náramků, náušnic, prstýnků i z elegantních hodinek. A rozhodně se nemusíte bát ani kombinací s jinými barvami a materiály. Rose gold vedle sebe snese žluté zlato i stříbro, a klidně všechno dohromady. Nezapomeňte, že móda je především hra!