Růženín – jemnost a něha skrytá v kameni

růženínPovídání o růženínu jsme si schválně nechávali na květen. Na měsíc, který je tradičně spojován s láskou, stejně jako tenhle něžný, pastelově zbarvený kámen. Růžových kamenů je přitom kolem nás celá řada, např. turmalín, topaz, rodolit nebo růžový safír. Růženín ale vyniká svou dokonale romantickou křehkostí. Žádná okázalá křiklavost ani působivé syté barvy. Naopak. Růžová ve své nejjemnější podobě.

Za tuto láskyplnou barvu vděčí růženín (odrůda křemene s relativně hojným výskytem) malému množství manganu, titanu nebo železa. Nejcennější jsou růženíny čisté, průsvitné, s minimem prasklin a inkluzí. V naprosté většině ale v obchodech narazíte na kameny zakalené, s mléčným vzhledem. Ty, nejlepší růženíny pochází z Madagaskaru, ale najdete je také třeba v Brazílii, Indii, USA nebo ve Španělsku. Na rozdíl od ostatních křemenů netvoří krystaly, ale obvykle se vyskytuje ve velkých kusech.

Růženín se doporučuje k nošení lidem, kteří ve svém životě cítí nedostatek lásky. Včetně lásky k sobě samému. Tento jemný kámen má prý dar otevírat srdce, podporovat něhu a důvěru v mezilidské vztahy. Učí trpělivosti a pomáhá těm nesmělejším vyjevit své city. Rozvíjí fantazii a kreativitu, navozuje pocit vnitřního klidu. Tam, kde v srdci zůstala nezhojená rána z minulosti, pomáhá růženín ránu zacelit a dovést svého nositele k odpuštění. A se srdcem je spojený i ve fyzických účincích. Podporuje správnou funkci oběhového systému, stabilizuje nepravidelný srdeční rytmus a odbourává stres.