Rubín. Krvavě rudý král drahokamů

Rubín, rudý drahokamVěděli jste, že opravdu kvalitní přírodní rubín může mít vyšší cenu než srovnatelně velký diamant? Musí mít ovšem požadovanou čistotu a především dokonalou barvu. Což v případě rubínu znamená tzv. barvu holubí krve. Temnou, purpurově červenou s modravým nádechem. Takové rubíny najdeme zejména v Barmě, ale ceněné jsou i rubíny z Tanzanie, Afghánistánu, Vietnamu nebo Indie. Ne všechny rubíny na světě ale mají vášnivě rudou barvu. Některé jsou růžové, jiné malinové, setkat se můžete i s rubíny s nádechem do zrzava.

Složením patří rubín mezi korundy, červené zbarvení má díky příměsi chromu. Jde o velmi tvrdý a odolný kámen, s kterým se skvěle pracuje nejen ve šperkařství. Může se brousit v podstatě do libovolného tvaru, nejvíc mu sluší ovály, kapky… a samozřejmě srdce. Před broušením se zahřívá na teplotu v rozmezí 1700 – 1800 °C, aby ještě víc vynikla jeho barva. Přírodní rubín je poměrně vzácný, v poslední době se proto vyrábí také synteticky. Většina syntetického rubínu se ale využívá v průmyslu.

Už ve starověku lidé věřili v léčivou energii nejen rubínu, ale i dalších drahých kamenů. Tajemně rudý poklad pro ně byl symbolem životní síly a plodnosti. A nejinak je tomu i dnes. Rubín má svému nositeli dodávat pozitivní energii, podněcovat sexuální touhu a chránit bohatství. Dokáže prý také léčit srdce a oběhový systém, vyrovnávat krevní tlak a tlumit menstruační bolesti. Ať už je váš pohled na schopnosti drahokamů jakýkoliv, pravdou zůstává, že rubín je kamenem lásky. Vzpomeňte si na to, až budete vybírat dárek pro svou drahou polovičku.

Separator image .