Řemínky, pásky a tahy. Jaký si vybrat?

Řemínky, pásky a tahyS řemínky a pásky u hodinek je to podobné jako s vínem. Někdo pije výhradně bílé, jiný červené, další to střídá s ohledem na podávané jídlo. A občas si nalije i růžové. Stejně tak potkáte zaryté zastánce kovových tahů, kteří nad kůží či silikonem ohrnují nos… a naopak. Ale spousta lidí má doma několikery hodinky s různými typy řemínků a střídají je podle příležitosti a nálady. Záleží jen na vás, pro co se rozhodnete. Každý materiál má své pro a proti, pojďme se jim tedy podívat na zoubek.

Kožené řemínky

Klasika, která nikdy nevyjde z módy. A také vrchol elegance. Hodinky s koženými řemínky jsou osvědčenou volbou pro formální příležitosti, byla by ale škoda omezovat se jen na ně. Kvalitně zpracovaná kůže bude důstojným parťákem i slavnostní večerní róbě, zvlášť když je sladíte ve stejném odstínu. K výrobě řemínků se běžně používá vepřovice, teletina nebo buvolí kůže, existují ale i mnohem exotičtější varianty. A to nejen známý krokodýl, ale také třeba žralok nebo pštros. Kůže je velmi příjemná na nošení, nicméně má také své nevýhody. Ve srovnání s kovovými tahy je daleko choulostivější, nedělá jí dobře voda ani lidský pot. Pokud kupujete vycpávaný kožený řemínek, vždy se přesvědčte, že je uvnitř drcená kůže, která udržuje stálou formu i po namočení. Levnější typy totiž bývají někdy vycpané pouze papírovou hmotou.

Kovové tahy

I když už dnes většina kovových náramků k hodinkám není natahovací, vžilo se pro ně označení tahy. Většinou jde o nerezovou ocel, která se osvědčila díky své vynikající odolnosti. Ale nejen to. Výrobci můžou donekonečna čarovat s tvarem, matným či lesklým povrchem a kombinací barev. Proto dnes najdete ocelové tahy jak mezi mohutnými sportovními hodinkami, tak i v nejluxusnějších řadách elegantních dámských hodinek. Jedinou nevýhodou může být pocit chladu na ruce a vyšší hmotnost. Chcete-li kvalitní hodinky, dejte vždy přednost tahům, které mají lité články. Vydrží totiž podstatně déle než tahy s ohýbanými články (byť vás můžou zaujmout svou nižší váhou). Alergici by si také měli dát pozor na obsah niklu, případně raději sáhnout po hodinkách z titanu.

Plastové a gumové pásky

Vedle kožených a ocelových šampionů, co se už léta drží na předních pozicích, jsou tu samozřejmě i další typy řemínků. Pod pojmem guma nebo plast si můžeme představit celou řadu materiálů s velmi různorodými vlastnostmi a kvalitou. Jedno ale mají společné: jsou velmi lehké. Proto se také např. silikon tak často objevuje mezi dětskými a sportovními hodinkami. Je tu ale ještě jedna věc. Silikonové pásky hrají všemi barvami, od černé, přes růžovou až po neonově zelenou. Což načítá body hlavně mezi mladou generací. U luxusních značek ale poslední dobou boduje něco docela jiného – přírodní kaučuk. Skvěle drží na ruce, je neuvěřitelně příjemný na omak, odolný proti vodě i korozi. Někdy mívají kaučukové pásky na vnitřní straně mřížkovanou strukturu, aby se pod ním nepotila kůže. Ale i na kaučuk může být alergie, tedy přesněji řečeno na proteiny v přírodním latexu, z kterého se kaučuk vyrábí. Pravděpodobnost jejího výskytu je nicméně mnohem nižší než např. u niklu.

Ještě pořád nejsme u konce. Stejně jako se neustále vyvíjí hodinkové strojky a sklíčka, vylepšují se i řemínky. Stále je něco nového. Běžně jsou tak dnes k vidění řemínky z keramiky, často kombinované z ocelí. Nejen že dobře vypadají, ale výrazně také snižují riziko alergických projevů. Mezi sportovními (a armádními) hodinkami je zase velkým hitem karbon, ultralehký a mimořádně pevný materiál.