Poznáváme hodinky a jejich funkce – malý slovník nejen pro křížovkáře

Poznáváme hodinky a jejich funkceVybírat si v dnešní době hodinky je skutečná věda. Obzvlášť pokud tenhle obor není zrovna vaše parketa a pojmy jako chronograf jsou pro vás španělskou vesnicí. V první řadě vás zaskočí neuvěřitelně pestrá nabídka nejrůznějších značek a designů, hned nato jste zasypáni informacemi o materiálech, strojcích, funkcích a dalších parametrech. O tom, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými sklíčky a řemínky, už jsme psali. Stejně tak i o tom, jak vybírat dětské hodinky a na co si dávat pozor u vodotěsnosti. Dnes vám v rychlosti ukážeme přehled některých funkcí.

Ale ještě než se hodinkám podíváme pod pokličku, měli bychom si ujasnit pár pojmů z vnějšího pohledu. To, že nám hodinky drží na ruce řemínek/tah, víme všichni. Stejně jako to, že se strojek ukrývá v pouzdru. Možná ale ne všichni ví, že tomu obvodovému kroužku kolem skla se říká luneta. A že k natahování mechanických hodinek slouží tzv. korunka, umístěná většinou napravo u číslice 3. S její pomocí se také řídí datum a čas. A teď už zpátky k funkcím:

Alarm
Zvukové upozornění, které vás vzbudí, připomene schůzku apod. Digitální hodinky mívají několik na sobě nezávislých alarmů (multi alarm) včetně funkce opakovaného buzení (snooze).

Barometr
Pomocí čidla dokážou hodinky s barometrem měřit atmosférický tlak vzduchu. A přesně vám určí např. počet vystoupaných metrů.

Duální čas
Fukce, která vám umožní zobrazovat čas ve dvou časových pásmech. Výběr je na vás.

Datumovka
Malé okénko na ciferníku, kde se zobrazuje aktuální datum (jednomístné nebo dvojmístné). Může ale mít i podobu malého ciferníčku, kde datum poznáte podle ručiček.

Hloubkoměr
Funkce, bez které se neobejdete, pokud chcete znát hloubku ponoru při potápění.

Chronograf
Pojmeme chronograf se označují hodinky vybavené stopkami (s přesností až na setiny sekund). Obvykle je poznáte podle 3 malých ciferníčků a dvou tlačítek vedle korunky, kterými se stopky ovládají.

Podsvícení
K podsvícení současných hodinek slouží většinou LED dioda. Některé hodinky se automaticky osvětlí samy, když je nakloníte směrem k obličeji. A pak je tu ještě funkce zvaná „after glow“, která podsvícení na pár sekund prodlouží.

Tachymetr
Díky tachymetru si můžete vypočítat rychlost pohybu na vzdálenost 1 km. Najdete ho u chronografů.

Teploměr
Zejména při outdoorových aktivitách přijdou vhod hodinky s vestavěným čidlem, které snímá okolní teplotu. Chcete-li mít výsledek co nejpřesnější, sundejte si hodinky z ruky.

Výškoměr
Funkce, která vám řekne, v jaké jste nadmořské výšce.

Výčet funkcí by samozřejmě mohl pokračovat dál. Každý výrobce se snaží být o krok napřed a udělat ze svých hodinek celosvětový hit. Nemluvě o tzv. chytrých hodinkách, které si můžete propojit se svým mobilem. Ale to už je jiný příběh.

Separator image and tagged with .