Perly. Zázrak stvořený ze zrníčka písku

Perly. Zázrak stvořený ze zrníčka pískuJsou krásné, jemné, elegantní… a obklopené rouškou tajemství. Možná proto nás, tedy lidské pokolení, perly odpradávna tolik fascinují. Malý lesklý poklad v nenápadných lasturách, vznikající pod něžnou taktovkou Matky přírody. I když nutno dodat, že často s přispěním lidské pomoci. Ve volné přírodě jsou totiž perly velmi vzácné, najdeme ji průměrně jen u jedné z 10 000 ústřic. A tak naprostá většina perel, které si můžete běžně koupit, pochází z chovů.

Když se to vezme kolem a kolem, legendami opředené pely mají vlastně docela prozaický původ. Vznikají jako obranná reakce uvnitř mořských perlotvorek, některých druhů ústřic a perlorodek říčních. Když se do nich dostane cizí tělísko, typicky třeba zrnko písku, začnou ho obalovat vrstvami uhličitanu vápenatého. Celý proces trvá minimálně 1 rok, spíše však několik let. A výsledkem je jedna jediná třpytivá perlička (výjimkou jsou sladkovodní perly). Perly z chovů vznikají stejným způsobem, jen s tím rozdílem, že se do lastur zavádí cizí tělísko zcela úmyslně.

Jaké známe druhy perel

Co perla, to jedinečný přírodní úkaz. Liší se mezi sebou barvou, původem, velikostí i tvarem. K vidění jsou perly oválné, kapkovité i tzv. barokní, tedy s nepravidelným tvarem. Nejcennější a také nejdražší jsou ale perly kulaté. Při nákupu perel můžete narazit na různé názvy, odkazující převážně k jejich původu. Abyste se mezi nimi lépe orientovali, máme pro vás pár základních informací:

  • Sladkovodní perly: Nemusí být jen říční, k dostání jsou i perly jezerní nebo rybniční. Sladkovodní perly se u nás těší velké popularitě především díky své příznivé ceně. Jedna mušle totiž dokáže naráz vytvořit kolem 20 – 30 perel. Mívají různý tvar i velikost, běžně mezi 5 – 10 mm. Typickou barvou je bílá, levandulová a světle růžová. Největším pěstitelem sladkovodních perel je Čína spolu s Japonskem.
  • Jihomořské perly: Největší a nejdražší ze všech perel. Mimo jiné také proto, že se nedají pěstovat úplně všude. Ideální podmínky jsou na Filipínách, v Barmě, Indonésii a Austrálii. Rostou 2 – 4 roky a dosahují velikosti 1 – 2 cm. Škála jejich barev sahá od bílé přes krémovou a champagne až po zlatou.
  • Tahitské perly: Jak už sám název napovídá, tyto perly pochází z ostrovů Francouzské Polynésie, zejména pak z Tahiti. Jsou celkem snadno rozpoznatelné svým tmavším zbarvením v odstínech šedé až nazelenalé. Ty nejvzácnější a nejluxusnější tahitské perly jsou černé.
  • Perly Akoya: V japonštině znamená slovo akoya „slaná voda“. A právě v Japonsku se tento druh perel pěstuje nejvíc. A pak také v Číně a ve Vietnamu. Jde o malé perličky do 1 cm, s širokou paletou barev v neutrálních tónech: bílé, šedé, stříbrné až narůžovělé.
  • Perly Mabe: Zvláštní druh perel tvaru polokoule, které vznikají usazením na stěně lastury. Proto jsou vespod zploštělé. Do náhrdelníků nejsou tyto perly příliš vhodné, často se ale používají do prstenů a náušnic. Pochází hlavně z Číny, Japonska a USA.