Pánské šperky: Víc než jen „snubák“ a hodinky

Pánské šperkyŠperky byly odjakživa převážně dámskou záležitostí. Až na jednu výjimku. Stejně jako si spousta žen zakládá na šperkovnici plné rozličných náušnic, řetízků a přívěsků, jsou muži, co nedají dopustit na rozsáhlou sbírku svých hodinek. Občas doplněnou o manžetové knoflíčky a spony na kravatu. Jen málokterý chlap si ale na ruku navlékne jiný prsten než snubní, málokterý se zastavuje u výloh klenotnictví a vzdychá nad krásou blyštivých kovů a kamínků.

Možná je to tím, že muži oceňují především funkčnost. Možná jim všechno to zdobení přijde prostě jako ztráta času. Nicméně časy se mění, obzvlášť v západním světě. Tradiční dělení na mužské a ženské vyšlo z módy, téma genderových stereotypů proniklo i do šperkařství. Modelové předních světových značek nosí vrstvené řetízky, nápadné statement prsteny i brože. A velkou část svých kolekcí přestavují značky jako „unisex“ – šperky, které můžou nosit muži i ženy.

Poselství je jasné: Šperky by neměly být ryze ženskou doménou. Ostatně ohlédneme-li se zpátky do světových dějin, muži ozdobení šperky byli přirozenou součástí všech historických etap počínaje starověkem. Už staří Římané velmi dbali o svůj zevnějšek a milovali luxus. Ve středověku muži pomocí šperků demonstrovali své bohatství, ale také příslušnost k rodu či určité společenské skupině. Hitem renesance se staly náhrdelníky a pánské řetízky, průmyslová revoluce o pár set let později pak zpřístupnila šperky i méně majetným vrstvám.Zlom nastal s 1. světovou válkou, kdy na módu neměla většina lidí pomyšlení… ani prostředky. A když se pak po letech život alespoň částečně vrátil do starých kolejí, téma zdobení připadlo ženám. Muži měli v 50. letech jasně přidělenou roli, ze které se jaksi nehodilo vypadnout.

Dnešní mladí muži už jsou podstatně uvolněnější. A také náročnější – na design i na materiály. Ještě pořád se těší velké oblibě ocelové šperky, místo klasických řetězů se ale nosí jemnější kombinace s kůží, dřevem nebo korálky. Ke slovu se mezi pány dostávají také další kovy – vedle klasického zlata třeba titan nebo wolfram. Navzdory módním trendům ale většina pánů dává před třpytivými prsteny a brožemi přednost typicky mužským prvkům – šperkům v barvách hnědé, šedé a černé, přívěskům ve tvaru křížku, kotvy či jednoduchých geometrických tvarů. Nejdůležitější je ale nakonec stejně váš osobní pocit. Dejte na svůj instinkt a noste jednoduše to, co se vám líbí.