Pancer sluší ženám i mužům

Dárek, přívěšekNení řetízek jako řetízek. Rozdíly najdeme nejen v materiálech, délce nebo barvě. Při bližším pohledu můžeme i u těch nejjemnějších řetízků vidět rozdílnou strukturu. Možná jste si oblíbili výrazné řetízky s pravidelnými očky, možná dáváte přednost tenoučkým hádkům. Každý typ řetízku má svůj název. Chcete-li aspoň trošku proniknout do jejich názvosloví a odhalit tajemství zlatnických mistrů, čtěte dál. Budete alespoň přesně vědět, co vlastně nosíte na krku.

Před několika týdny jsme psali o ankeru, základním typu řetízku s očky kolmo k sobě. V podstatě klasický řetěz. A právě z ankru vychází další typ řetízku, se kterým vás seznámíme dnes. Jedná se o pancer (nebo také pancr). Je to spolehlivý pevný řetízek, u kterého jsou ale na rozdíl od ankru očka přetočená na plocho. Aby pancer na vašem krku opravdu zářil, vybrousí se ještě na očkách blyštivé hranky. Vypadá skvěle samostatně, drobnější typy ale můžete klidně ozdobit přívěskem.

Když je řeč o panceru, měli bychom zmínit ještě další dva řetízky, které s ním mají hodně společného. Figaro a lambáda. Efektní, velmi oblíbené řetízky, co zaujmou na první pohled. Figaro se od panceru liší tím, že střídá velikosti oček. Nejčastěji v poměru 3 : 1 (malá očka : velká), ale žádná pravidla na to nejsou. Také lambáda má základ v panceru, ale má dvojitá očka. A jasnou inspiraci v sexy tanci s vlnícími se boky. Řetízek lambáda je kroucený, spirálovitě se stáčí a oslňuje svým neodolatelným třpytem. Má ovšem jednu nevýhodu – těžko se opraví bez viditelného sletování.