Opál – nekonečná hra barev

opálTaké vás jako děti fascinoval pohled do kaleidoskopu? Nebo hezky česky do krasohledu? Zářivé barvy, které se kouzelně proměňovaly s každým pohybem vaší ruky. Svůj malý soukromý krasohled můžete mít pořád, i když už jste dětským střevíčkům dávno odrostli. Stačí vám k tomu prstýnek s opálem. Tento šperkaři oblíbený minerál má totiž vzácnou schopnost opalizovat – jednoduše řečeno hrát si se světelným zářením a barvami.

Chemicky je opál sloučenina křemene s vodou. V přírodě se vyskytuje v mnoha různých odrůdách, které se od sebe liší barvou, průsvitností i schopností barvoměny. Mluvíme-li o přírodním krasohledu, máme na mysli tzv. drahý opál, nejvzácnější a nejžádanější ze všech opálů. Těží se především v Austrálii. Narazit ale můžete i na opál mléčný, růžový, modrý, ohnivý nebo černý. A pak tu také máme třeba tabašir (opál se zkamenělými stébly), gejzírit (opál, který vznikl z termálních pramenů) nebo hyalit (skelný opál – bezbarvá, nejčistší forma opálu).

Říká se, že opál je zrcadlo nás samotných. Našich emocí, prožitků a charakterových vlastností. Těch pozitivních, ale i záporných. Učí nás poznávat naše nitro a vidět se očima ostatních lidí. Nakolik v ezoterickou moc kamenů věříte, necháme na vás. V každém případě buďte na svůj opál opatrní. Díky relativně vysokému obsahu vody je křehký, může se snadno poškrábat a při pádu rozlomit. Vyhněte se také kontaktu s vodou. Po dlouhé lázni by vás opál mohl nemile překvapit změnou vzhledu – rád na sebe totiž váže nečistoty z vody.