Olivín – kámen ve znamení jara

Titan, šperkyDlouho si ho pletli se smaragdem. Ale i když se oba kameny můžou vyskytovat v mnoha odstínech zelené, smaragd bývá temnější a podstatně sytější. Olivín, to je svěží barva jarní trávy s odleskem slunečních paprsků. Mění se v závislosti na tom, jaký je v daném kameni poměr hořčíku a železa. Některé olivíny jsou více do žluta, u jiných převládá zelená. A pak jsou tu olivíny s nahnědlým zbarvením, které ovšem patří k nejméně kvalitním.

Ale není to jen barva, co vás u olivínu může kapku zmást. Zamotané je to i se samotným názvem. Staří Římané tento minerál nazývali topazos, francouzští klenotníci mu dali jméno peridot. Ale olivín se skrývá i pod názvem chrysolit, což je drahokamová odrůda olivínu zasazovaná do šperků. U nás každopádně nejvíc vede kouzelné slůvko olivín. Jde o relativně křehký kámen (stupeň 6,5 – 7 na Mohsově stupnici tvrdosti), náchylný k poškrábání. Na rozdíl od jiných drahokamů se barva olivínu uměle nevylepšuje a neujala se ani syntetická výroba kamene. Pokud se vám někdo bude snažit místo olivínu vnutit obyčejné zelené sklo, odhalíte takový podvod celkem snadno pomocí lupy. Olivín se vyznačuje silným dvojlomem světla, takže při pohledu skrz přední plochu se budou hrany na druhé straně jevit jako dvojité.

Olivín dobře znali už starověcí Egypťané. Nazývali ho kamenem světla a darem od matky přírody, který dokáže chránit před zlými duchy. Právě z Egypta (z ostrova Zabargad) také pochází ty nejkrásnější a nejcennější olivíny na světě. Olivíny vznikají krystalizací z magmatu, najít je můžeme na dně moře, ale i uprostřed Evropy. Málokdo ví, že se olivíny těží i u nás, konkrétně v Kozákově u Turnova. Největší naleziště jsou v Myanmaru, Číně, Afghánistánu, Pákistánu a v americké apačské rezervaci San Carlos.

Stejně jako jiným kamenům, i olivínu se připisují mnohé léčivé schopnosti. Údajně má velkou moc uvolňovat starou zátěž, kterou si neseme sami v sobě. Pomáhá nám vyrovnat se s pocitem viny i nespravedlnosti, směřuje nás k odpuštění – sobě i druhým. A posiluje nás tak k dalšímu růstu i k odpovědnosti za vlastní život.

Separator image and tagged with .