Objevte něžnou krásu filigránu

filigránPři pohledu na filigránové šperky se člověk chtě nechtě stává poetou. Nadpozemsky jemné tvary připomínající křehkou krajku vyvolávají představu éterické víly, která je o půlnoci splétá ze stříbrných měsíčních vláken. A možná že současní mistři filigránu nemají do kouzelné moci víl zas až tak daleko. Pravé, ručně vyrobené filigránové šperky vyžadují hodiny a hodiny koncentrace, obrovskou trpělivost a cit pro detail. Což se samozřejmě promítne v ceně.

Co je to vlastně filigrán? Samotný název je odvozený z latiny (filum = vlákno, granum = zrno). Základem každého takového šperku je vroubkované filigránové vlákno, které se vytvoří z tenkých stříbrných či zlatých drátků. Posloužit může jak drátek se čtyřhranným profilem, tak drátky kulaté (v tom případě musíte vzít dva). V obou případech se pevně stočí a rozklepou nebo převálcují. A pak už se různým namotáváním a ohýbáním převtělují do různých fantastických tvarů. Z menších tvarů se pájením vytváří větší plochy a často také vznikají šperky o několika vrstvách, typicky např. rozkvetlé květiny. Nejvíc vynikne filigrán u něžných visacích náušnic a různých broží či přívěsků.

Filigránové šperky se také často zdobí tzv. granulací. Ani tahle technika není úplně jednoduchá. Abyste získali maličké, dokonale kulaté a stejnoměrné kuličky, potřebujete kousky zlata (nebo stříbra) roztavit v kelímku naplněném rozemletým dřevěným uhlím. Právě díky uhelnému prachu se jednotlivá zrnka kovu neslijí, ale zůstanou oddělená. Na povrch šperku se pak malé kuličky nanáší pomocí roztoku lepivé pryskyřice.

Historie filigránu sahá několik tisíciletí zpět. Je to jedna z vůbec nejstarších zlatnických technik. Největší slávy dosáhla v době starověkého Řecka a Říma, oblíbená byla také u Vikingů a Slovanů. Později ji opět přivedli k životu renesanční umělci. Filigránové šperky jsou ale velmi žádané i dnes, za což vděčíme především slavnému ruskému zlatníkovi Carlu Fabergému, který tuto úžasnou techniku znovu posunul do středu zájmu. Za pravý filigrán se ale bohužel někdy vydávají i strojově vyrobené napodobeniny. Chcete-li mít jistotu, že jde o ruční práci, důkladně si šperk prohlédněte i z vnitřní strany. Neměla by být hladká ani promáčklá. Naopak by měla přesně kopírovat vzory, které jsou vidět z vnější strany.