O diamantech potřetí: Když se vloudí chybička

O diamantech podruhé: Barvy od D po ZPokud jste se někdy probírali nabídkou diamantových šperků, možná jste si v jejich popisu všimli různých označení v podobě písmen a číslic. Jde o tzv. 4C, která určují kvalitu každého certifikovaného diamantu. A pokud jste četli naše dva předchozí články, už si umíte správně vyložit údaje o hmotnosti (carat) a o barvě (color). Dnes je tedy na řadě třetí céčko – čistota (clarity). Čtveřici doplňuje výbrus (cut), kterému se budeme věnovat příště.

Vznik diamantu hluboko uvnitř Země vyžaduje nejen čas, ale také správné podmínky. Mimo jiné také extrémně vysoký tlak a extrémně vysokou teplotu. Výsledkem by měl být zcela čistý a ideálně krystalizovaný diamant. Dokonalá forma uhlíku. Jenže jak známo, nikdo není dokonalý. Tedy až na velmi vzácné výjimky. A tak se ve většině diamantů objeví nejrůznější nedokonalosti: pukliny, praskliny, vzduchové bubliny, zákaly nebo krystaly jiných nerostů. Řeč je o tzv. inkluzích. Ale i když každá inkluze snižuje cenu diamantu, je současně považována za důkaz jeho přírodního původu.

K hodnocení čistoty diamantů se nejčastěji používá jedenáctibodová stupnice Amerického gemologického institutu (GIA). Na samém vrcholu jsou diamanty s označením FL (flawless) a IF (internally flawless). Jde o opravdu mimořádně vzácné a drahé diamanty, používané k investičním účelům. Velmi podobně si stojí i diamanty VVS1 a VVS2 (very very slightly included). Cenově o něco dostupnější, ale stále vysoce kvalitní jsou diamanty VS1 a VS2 (very slightly included). Považují se za poslední skupinu „okem čistých“ diamantů, u kterých inkluze pouhým okem nerozezná ani zkušený gemolog. „Okem nečisté“ už můžou (ale nemusí) být diamanty SI1 a SI2 (slightly included). Běžný smrtelník na nich ovšem žádné inkluze nezahlédne. Jsou skvělou volbou, pokud jde o poměr ceny a kvality. Poslední v řadě stojí diamanty I1, I2 a I3 (included) s inkluzemi snadno viditelnými pouhým okem.

Touha po dokonalosti vede samozřejmě k různým zlepšovákům i v oblasti čistoty diamantů. Ke slovu tak někdy přichází vrtání laserem. Drobné trhlinky se zase můžou vyplnit speciálním roztaveným sklem. Nicméně každá taková úprava musí být vždy uvedená v certifikátu diamantu.

O diamantech
poprvé: Není karát jako karát
podruhé: Barvy od D po Z
potřetí: Když se vloudí chybička
počtvrté: broušením k dokonalosti