O diamantech poprvé: Není karát jako karát

O diamantech poprvé: Není karát jako karátO čtyřech céčkách už jste určitě slyšeli. Jde o čtyři základní kritéria, kterými se hodnotí kvalita diamantů. A která byste měli pečlivě prozkoumat před každým nákupem diamantových šperků nebo investičních diamantů. Prozradí vám totiž mnohé o tom, co za své peníze vlastně dostanete. Konkrétně do tzv. 4C patří hmotnost (carat), barva (color), čistota (clarity) a výbrus (cut). Každá z těchto vlastností si určitě zaslouží rozebrat trochu detailněji, pojďme tedy začít hmotností.

Broušené diamanty se neváží v gramech, ale v karátech. Už od roku 1907, kdy byl karát přijat jako oficiální metrická jednotka. 1 karát (1 ct) je 200 mg. Diamanty používané ve šperkařství, osazené v prstenech nebo v náušnicích, váží obvykle několik setin až desetin karátu. Samozřejmě čím větší diamant, tím vyšší cena. Postavíte-li ale vedle sebe prsten s jedním půlkarátovým diamantem a stejný prsten s několika menšími diamanty, jejichž celková hmotnost je také půl karátu, první prsten bude dražší. Větší diamanty jsou totiž podstatně vzácnější, a tudíž i cena za karát je vyšší.

Kde se ale vlastně výraz „karát“ vzal? Je odvozený z latinského názvu rohovníku obecného – ceratonia siliqua. Pravověrní cukráři možná budou znát jeho semena, kterým se říká svatojánský chleba nebo také karob. Právě tato semena se ve středověku v oblasti Arábie a Persie používala jako závaží při obchodování s drahokamy. Podle vžité teorie proto, že měla všechna semena v podstatě stejnou hmotnost a nenasávala vlhkost z vody, takže i na moři vážila stejně. Jeden z novějších výzkumů ale tuto teorii vyvrací a jako hlavní důvod používání semen karobu udává jejich snadnou dostupnost.

Na závěr ještě jedna důležitá poznámka: karát může mít ve šperkařství dvojí význam. S jedním jsme vás právě seznámili: karát (ct) jako jednotka hmotnosti drahokamů. Nepleťte si ho ale s karátem (kt), který označuje ryzost zlatých slitin. Ryzí zlato má 24 karátů, čtrnáctikarátové zlato tedy obsahuje 14 dílů zlata a 10 dílů jiných kovů (stříbro, měď, nikl, palladium apod.)

O diamantech
poprvé: Není karát jako karát
podruhé: Barvy od D po Z
potřetí: Když se vloudí chybička
počtvrté: broušením k dokonalosti