O diamantech podruhé: Barvy od D po Z

O diamantech podruhé: Barvy od D po ZNe, nespletli jsme se. První tři písmenka abecedy jsme vynechali záměrně. Barevná stupnice GIA, podle které se nejčastěji hodnotí barva diamantů, je zkrátka neobsahuje. Ale pěkně popořádku. Minulým článkem jsme načali sérii o čtyřech základních kritériích, jejichž pomocí se posuzuje kvalita diamantů. Řeč je o tzv. 4C. Začali jsme hmotností (carat), dnes budeme pokračovat barvou (color). Zbylá 2 céčka představují čistotu (clarity) a výbrus (cut), o těch ale až někdy jindy.

Když se řekne diamant, většina z nás si představí třpytivý bezbarvý drahokam. Tak jakápak barva? Ano, chemicky čistý diamant, který vznikl za dokonalých podmínek, je skutečně naprosto bezbarvý. Jenže takových je velmi málo. Většinou se k uhlíku vloudí stopové množství jiných prvků. Spolu se strukturálními kazy v krystalové mřížce barvu diamantu více či méně ovlivňují. V případě tzv. diamantů Kapské série, typicky nažloutlých diamantů, je tímto prvkem dusík.

Samozřejmě, čím větší nádech žluté, tím levnější a méně žádaný diamant. Jak jsme zmínili v úvodu, k hodnocení barvy slouží stupnice Amerického gemologického institutu (GIA), která používá písmena D – Z. Diamanty s označením D jsou dokonale bezbarvé (exceptional white +), velmi vzácné a velmi drahé. Stejně jako barvy E a F slouží převážně jako investiční diamanty. Chcete-li šperk s krásně bílým, ale cenově dostupnějším diamantem, doporučujeme rozpětí G – I. Pokud vám ale nevadí žlutý odstín, nebo ho dokonce preferujete, můžete jít klidně ještě dál. Jasně patrná je nažloutlá barva přibližně od písmene M, zejména při osazení do žlutého zlata.

Při určování barvy diamantů hraje zásadní roli porovnávací sada kamenů, tzv. master stones. A také zrak zkušeného gemologa. Děje se tak pod lampou imitující denní světlo, někdy pomáhá i elektronický kolorimetr. Aby diamanty vypadaly naprosto neodolatelně a dokonale, barva se někdy uměle upravuje např. bělením nebo ozařováním. Takové diamanty ovšem musí být vždy označené jako upravené.

Ale pozor, přírodní diamanty můžou být klidně i jasně žluté, růžové, oranžové, fialové nebo třeba modré. Jde o tzv. „fancy diamanty“, jejichž cena může převyšovat i dokonale bezbarvý diamant. Barva se pak samozřejmě posuzuje úplně jinak. V některém z příštích článků se jim určitě taky podíváme na zoubek.

O diamantech
poprvé: Není karát jako karát
podruhé: Barvy od D po Z
potřetí: Když se vloudí chybička
počtvrté: broušením k dokonalosti