O diamantech počtvrté: broušením k dokonalosti

O diamantech počtvrté: broušením k dokonalostiJdeme do finále! Dnešním článkem uzavíráme sérii, kterou jsme věnovali diamantům a jejich čtyřem céčkám. Tedy čtyřem kritériím, podle nichž se hodnotí kvalita každého jednotlivého diamantu. Po hmotnosti (carat) ,barvě (color) a čistotě (clarity) přichází na řadu brus (cut). Jediné ze 4C, které není závislé na matce přírodě, ale na šikovných (nebo také nešikovných) rukou brusiče. A také nejdůležitější. Právě kvalita brusu totiž rozhoduje o tom, jestli se z ošklivého káčátka v podobě surového kamene nakonec vyklube oslnivě zářivá labuť.

Hned na začátku bychom si měli vyjasnit rozdíl mezi tvarem a brusem. Tvar diamantu je v podstatě půdorys vybroušeného kamene. Nejčastěji můžeme vidět tvar kulatý, čtvercový, slzu, srdce. Brus se skládá z určitého počtu broušených faset (plošek), jejichž tvar i vzájemný úhel je víceméně daný. Nejznámějším a stále nejpoužívanějším brusem je briliantový, ale existují i další: např. hvězdicový, stupňový nebo princess.

Diamant funguje, zjednodušeně řečeno, jako dvojité zrcadlo. Dopadne-li na něj světelný paprsek, část světla se odrazí a část vstoupí dovnitř. V ideálním případě, když se brus vydaří, projde světlo vnitřkem diamantu a přes jeho vrchol se odrazí ven. Brus nesmí být příliš mělký ani příliš hluboký – světlo pak uniká spodní částí nebo ze stran. A diamant ztrácí jiskru. Kvalitní brus dokáže udělat zázraky i s diamantem horší barvy a čistoty, ale platí to i naopak. Pokud brusič nemá svůj den, ani prvotřídní diamant vás nakonec nijak zvlášť neoslní.

Pro hodnocení brusu vyvinul Americký gemologický institut (GIA) pětibodovou stupnici: 1. excelentní (ideální), 2. velmi dobrý, 3. dobrý, 4. střední, 5. slabý. Čím lepší brus, tím třpytivější diamant. A samozřejmě také dražší. Špičkově vybroušené diamanty s ideálním brusem odráží téměř všechno světlo, zatímco u slabého brusu se většina světla ztrácí. Tolik ovšem jen ve zkratce, hodnocení brusu je velmi komplikovaná záležitost. Hledáte-li diamant se slušným poměrem ceny a kvality, můžete směle sáhnout i po těch s dobrým nebo středním brusem.

O diamantech
poprvé: Není karát jako karát
podruhé: Barvy od D po Z
potřetí: Když se vloudí chybička
počtvrté: broušením k dokonalosti