Na délce záleží. U náhrdelníků dvojnásob

Délka náhrdelníkuTěsný perlový obojek k roláku prostě nevypadá dobře. Stejně jako řetízek, který přesně kopíruje linii výstřihu. Materiál a barva rozhodně není to jediné, čím byste se měli řídit při výběru šperků na krk. Velkou roli hraje délka řetízku či náhrdelníku. Ve světě šperkařství existuje několik typizovaných délek. Každá z nich má svůj název a hodí se k jiné příležitosti. Pojďme se na ně tedy podívat trochu blíže.

Collar je náhrdelník o délce 30 – 35 cm, těsně obepínající krk. Využijete ho ke klasickým kulatým výstřihům i k topům bez ramínek. Naopak se nehodí k rolákům a příliš si nenotuje ani s véčkovým výstřihem. Zbytečně totiž brzdí prodlužující efekt véčka. Collar sluší ženám s dlouhým labutím krkem, u krátkého širšího krku volte raději jiné typy. O něco delší je choker (35 – 41 cm), oblíbený pro svou všestrannost. Hodí se téměř ke všem výstřihům, je skvělou volbou i ke košili s límečkem. Pokud je na vás ale i choker moc těsný, bude pro vás ideální princess (43 – 48 cm). Délka pod klíční kosti snese lodičkový i hluboký kulatý výstřih.

A dostáváme se k dlouhým náhrdelníkům. Na řadě je matinée s délkou 51 – 61 cm. Působí velmi žensky, elegantně a zároveň ležérně. Nehodí se moc k hlubokým výstřihům, zvolte raději kontrastní rolák nebo lodičkový výstřih. Podobné je to i u náhrdelníku v délce opera, tedy 71 – 86 cm. Můžete ho nechat volně splývat k linii pasu, nebo ho dvakrát obtočit a vytvořit tak dvouřadý choker. Ještě víc možností vám dá náhrdelník typu rope (nebo také lariat). Mluvíme o délce větší než 100 cm. Obtočte ho libovolně kolem krku nebo zápěstí, vytvořte na něm efektní uzel nebo si ho přehoďte na holá záda. Záleží jen na vás.