Modrá je barva naděje. A nejcennějších safírů

opálSappire znamená hebrejsky modrá. A právě s touto barvou si většina z nás vzácný drahokam jménem safír spojuje. Ale nenechte se mýlit. Vyskytuje se také v barvě žluté, oranžové, růžové, zelené nebo třeba hnědé. Velmi žádaný je srílanský safír lososové barvy, tzv. paparadscha. Nicméně modrá vede. Jak dokazují ty nejcennější safíry na světě – hedvábně lesklé, jasně modré kameny z oblasti Kašmíru a Barmy.

Safír je v podstatě dvojčetem rubínu. Základem obou je čistý korund, oxid hlinitý. Výslednou barvu kamenů ovlivňuje příměs jiných prvků, jejichž škála je opravdu široká. Proto může mít safír tolik různorodých barevných odstínů. Jen červený safír nikde nenajdete – tahle barva je vyhrazená právě pro rubín. Modrá barva je výsledkem příměsi titanu a železa. Aby byla opravdu intenzivní a zářivá, jednoduše dokonalá, safíry se před broušením zahřívají na teplotu až 1800 °C.

V minulosti lidé věřili, že je safír dokáže ochránit před zlými duchy. Dnes je tento drahokam prezentován jako symbol moudrosti. Svému nositeli vnáší do života radost a mír, učí ho trpělivosti, potlačuje negativní myšlenky a pomáhá k duševní vyrovnanosti. Ale také je prý ochráncem lásky a vzájemné věrnosti. Možná proto jsou v poslední době tolik oblíbené zásnubní prstýnky se safírem. Jeden takový nosí na ruce i vévodkyně Kate, manželka prince Williama. Kdysi patřil Williamově matce, princezně Dianě.

Separator image and tagged with .