Lapis lazuli – modrý pozdrav z Afghánistánu

Lapis lazuliMáte pravdu. Ten kouzelný kamínek temně modré bravy, který si před spaním dáváte pod polštář (nebo který vám zdobí prstýnek), nemusí být nutně z Afghánistánu. Lapis lazuli se v současné době těží také v jiných asijských zemích, v Kanadě, USA a taky v Chile. Nicméně kdybychom se vydali po stopách jeho dlouhého příběhu, dovedly by nás právě do Afghánistánu. Právě tam se totiž lapis lazuli prokazatelně vyskytoval už v 7. století před Kristem. A tam je také dodnes jeho největší naleziště.

Často se mu říká prostě jen lapis. Nebo lazurit, i když je to trochu nepřesné. Lazurit je totiž jen jedním z minerálů, které tento krásný kámen tvoří (a to až ze 40 %) a dává mu onu známou modrou barvu. Dalšími jsou kalcit, pyrit, sodalit nebo augit. Lapis můžete potkat i v zeleném nebo tyrkysovém zabarvení, nejcennější jsou ale temně modré kameny poseté zlatavými skvrnkami, které má na svědomí právě pyrit. Kalcit je naopak zodpovědný za bílé žilky a flíčky, u lapisu ovšem spíše nežádoucí.

Věříte-li ve skrytou sílu a léčivé účinky kamenů, pak jistě víte, že i v této oblasti je lapis lazuli velmi ceněný. Mluví se o něm jako o silně harmonickém kameni, který vám pomůže najít rovnováhu mezi duševní, tělesnou a citovou rovinou. Posiluje také tvůrčí schopnosti, chrání před stresem a upevňuje přátelské i partnerské vztahy. Učí lidi naslouchat druhým, ale také nebát se vyjadřovat své vlastní pocity. Z fyzických projevů pomáhá mimo jiné při bolestech hlavy, křečích, vysokém krevním tlaku a horečce.