Jantar – medové zlato severu

Typy náušnicJaro se nám někam zatoulalo. Taky vám posledních pár dnů žalostně chybí hřejivé paprsky slunce? Zpátky ho sice přičarovat neumíme, snad ale aspoň trošku pookřejete při čtení našeho nového článku o magickém jantaru. O medově zbarveném kameni, který se zdá být sluneční energií skrz naskrz prostoupený. I když abychom byli přesní – jantar se sice tak nějak ze zvyku řadí mezi kameny či minerály, ve skutečnosti jde ale o fosilizovanou pryskyřici starou 25 – 50 milionů let.

Za zvýšenou produkcí pryskyřice u stromů stojí celá řada důvodů. Obrana proti škůdcům a nemocem, polámané větve nebo také klimatické změny. Tenkrát před desítkami milionů let se tyto změny projevovaly zvýšenou teplotou a vlhkostí. Ztvrdlá pryskyřice se postupně odplavila do řek a moří, kde se ukládala ve vlhkých sedimentech – v písku a jílu. To, co dnes nosíme na krku či v uších, je pozdrav z dávno zapomenuté historie. A malý zázrak. Nejcennější jantary používané ve šperkařství jsou průzračně čisté, bez inkluzí. Na druhou stranu jsou to právě inkluze, co dělá z každého jantaru naprosto jedinečný kousek a co je často bráno jako důkaz pravosti. V některých případech se uvnitř jantaru můžou ukrývat kousky rostlin a živočichů – pavouků, brouků, ale třeba i žáby nebo ještěrky.

Základem každého jantaru je uhlík, vodík a kyslík. Ve skutečnosti ale nenajdete dva jantary, které by byly úplně stejné. Pochází z různých stromů (ne každá pryskyřice se může proměnit v jantar) a velký vliv na jejich konečnou podobu má také prostředí, ve kterém byly utvářeny. Nejvíc jantarů najdeme kolem Baltského moře, konkrétně u Kaliningradu. Ale také třeba v Rumunsku, Itálii, Japonsku, Kanadě, Mongolsku, Číně, USA nebo v Austrálii. Barevné odstíny se mění od světle žluté přes oranžovou až k hnědé. Velmi žádaný je mexický jantar zbarvený do červena, vzácně se vyskytuje i jantar se zvláštními modrými odlesky.

Setkat se můžete i s nejrůznějšími napodobeninami pravého jantaru, nejčastěji plastovými a skleněnými. Na to, jak poznat rozdíl, máme po ruce několik ověřených rad. Pravý jantar má nízkou hustotu a ve sklenici slané vody zůstane plavat na hladině. Při vystavení vysoké teplotě se nebude tavit, naopak se krásně rozvoní. A pokud ho budete třít jemnou tkaninou, vznikne záporný elektrostatický náboj přitahující prach a drobná smítka. O tenhle poklad je ale také potřeba se důkladně starat. Je křehký (stupeň 2,5 na Mohsově stupnici tvrdosti) a může se snadno poškrábat. Vyhraďte mu raději čestné místo ve šperkovnici, mimo dosah ostatních šperků. Nesvědčí mu ale ani alkohol, benzín, kyseliny či parfémy.

Spousta lidí věří, že přívěsek s jantarem je mnohem víc než jen krásný módní doplněk. Ostatně k léčebným účelům se jantar používal už ve starověku. V Asii mají velkou tradici jantarové amulety, které prý přitahují sluneční energii, dodávají lidem pozitivní sílu a chrání je před negativními emocemi. Podle mnoha léčitelů dokáže jantar mírnit revmatické bolesti, problémy se štítnou žlázou, vysokým krevním tlakem, horní dýchací soustavou, srdcem a játry. Mnohé maminky navlékají jantarové korálky na krk svým malým dětem, aby jim ulevily od bolestného prořezávání prvních zoubků.

Separator image and tagged with .