Jaké známe typy zapínání náušnic

Typy zapínání náušnicZpůsobů, jak náušnice donutit, aby nám v uších držely tak, jak mají, je celá řada. Obliba jednotlivých typů zapínání se v čase mění – jednou je módní puzeta, potom zase africký háček. A občas spatří světlo světa zcela nový typ, ještě důmyslnější, pohodlnější a bezpečnější. Pravda ale je, že většina žen dává přednost jednomu určitému zapínání, se kterým se prostě cítí nejlépe. Pojďme si říct, z čeho všeho dnes můžete vybírat.


Dětská brizura
Právě s tímto typem zapínání většina žen začíná ještě coby roztomilá miminka. Náušnice s brizurou se zapínají vepředu, pomocí maličkého očka, kam se uchytí pohyblivá část. Jde o zapínání, které drží celkem spolehlivě, můžete si ho ale ještě pojistit malým zámečkem. Pro školačky už je vhodnější dámský patent ve zkrácené verzi.


Dámský patent
Jednoznačně nejrozšířenější typ zapínání u nás i v celé Evropě (proto se mu také někdy říká kontinentální). Používá se pro dlouhé i kratší náušnice, nehodí se pouze k drobným peckám. Funguje na jednoduchém principu, kdy se háček za ušním lalůčkem zespodu uzavře mechanickou klipsou. Pokud se bojíte ztráty, nechte si přidat pojistku proti nechtěnému otevření.


Ruský patent
Označován někdy také jako francouzské zapínání. Je to v podstatě obdoba dámského patentu, jen s tím rozdílem, že místo háčku máme v ušní dírce rovnou tyčku. Celá část zapínání je tak skrytá za uchem a náušnice díky tomu působí velmi čistě a elegantně.


Puzeta
Puzeta je jedním ze dvou typů zapínání, které se používají pro drobné peckové náušnice. Princip je notoricky známý: na dřík (tyčinku) se zezadu nasune malá puzeta ve tvaru motýlka nebo disku. Nutno ale říct, že spolehlivost tohoto typu zapínání není zrovna nejlepší .


Šroubek
Máte-li v oblibě něžné pecky a bojíte se ztráty v případě puzety, vsaďte na šroubek. U něj má dřík na konci závity, na které se našroubuje balónek neboli matička. Se šroubkem se můžeme setkat i u dětských náušnic. Nejnovějším vynálezem v této oblasti je tzv. dudlík – kombinace mezi puzetou a šroubkem. Uzávěr ve tvaru dudlíku na dřík snadno nasadíte jedním tahem, v opačném směru už ho ale musíte odšroubovat.


Africký háček
I když mu možná tak úplně nevěříte, není riziko ztráty u afrického háčku zase tak velké, jak byste čekali. Dříve se používal výhradně u bižuterie, dnes jde o velmi módní záležitost i mezi drahými kovy. Nejčastěji ho uvidíte u dlouhých visacích náušnic, zejména typu chandelier.


Klenotnická klipsa
Jedná se o méně známý typ zapínání, který vylepšuje klasickou klipsu známou z bižuterie o dřík prostrčený ušní dírkou. Své místo si našla hlavně mezi těžšími náušnicemi. Klipsa se nehodí pro každého, silnější ucho může nepříjemně tlačit. V každém případě by se takové náušnice měly na noc sundat.