Jak pečovat o stříbrné šperky

Jak pečovat o stříbrné šperkyTak schválně, malý testík. Věnujete svým šperkům dostatečnou péči? Mají u vás své suché, tmavé místečko, kde spokojeně odpočívají, když je zrovna nenosíte? Nebo je prostě pohodíte na noční stolek? Odkládáte náušnice, řetízky i prstýnky před každou návštěvou bazénu, posilovny nebo při práci s chemikáliemi? Necháte si je čas od času vyčistit u odborníka nebo se do čištění pouštíte sami? A zacházíte s nimi při domácím čištění dostatečně šetrně?

Aby nám stříbrné šperky dělaly pořád stejnou parádu, je třeba je tak trošku rozmazlovat. Základem je správné skladování, tedy sucho a tma. Ideální je zabalit šperky do hedvábného papíru a uložit do šperkovnice. Igelitové pytlíkům se radši vyhněte, můžete ale vyzkoušet speciální sáčky s fólií zabraňující černání stříbra. Nicméně stříbro vám při dlouhodobém nošení obvykle černat bude. Je to způsobeno sulfidem stříbrným, který vzniká na povrchu stříbra při kontaktu se sulfanem (neboli sirovodíkem).

Jak tedy stříbro vyčistit? Můžete své šperky odnést k odborníkovi a nechat si je vyčistit profesionálně, např. ultrazvukem. Další možností je zajít do klenotnictví nebo drogerie a koupit roztok na čištění stříbra, případně čistící utěrky. Utěrky jsou šetrnější a rozhodně vhodnější pro šperky s kameny. Anebo si šperky vyčistíte podomácku. Osvědčený je kypřící prášek, jedlá soda nebo sůl, které nasypete do mističky (ne kovové), vyložené alobalem. Zalijete horkou vodou, vložíte šperky a necháte chvíli působit. Oblíbené je také čištění pomocí zubního kartáčku a zubní pasty s fluorem. Jiní zase nedají dopustit na roztok s citronovou šťávou nebo s octem. Ať tak či tak, buďte opatrní a ke svým stříbrným šperkům se chovejte hezky. Oplatí vám to svým zářivým leskem.