Gravírování aneb šperky s duší

GlavírováníUlice plné vůně rozkvetlých šeříků, všudypřítomné ptačí cvrlikání, romantické večery ozářené zapadajícím sluncem. Je květen, čas lásky. A přestože matriky mívají v tomto období tradičně volnější režim (co kdyby na těch pověrách přece jen něco bylo…), nastávající nevěsty mají naopak nejvíc napilno. Vrchol svatební sezóny je za dveřmi a seznam všeho, co je ještě třeba vyřídit, se zdá být nekonečný. Svatební hostina, dort, šaty, fotograf… a v neposlední řadě také snubní prstýnky. Až si je ruku v ruce se svou drahou polovičkou půjdete vybírat, nezapomeňte se zamyslet nad gravírováním. Těch pár drobných písmenek nebo číslic totiž umí proměnit obyčejné šperky v hluboce osobní symbol, který bude navždy jen a jen váš.

V širším smyslu znamená gravírování technologii založenou na postupném odebírání jednotlivých vrstev materiálu. V žádném případě není výdobytkem moderní doby – do kamenů, kostí a dřeva se rylo už v pravěku. A není ani doménou zlatnictví. V současné době se gravírování využívá např. také při výrobě tiskařských štočků nebo raznic pro ražbu mincí. Pokud jde o šperky, nejvhodnějším (a také nejvíce poptávaným) materiálem ke gravírování je zlato. Je poměrně tvrdé a odolné, takže na něm nápis dlouho vydrží, což se nedá tak docela s jistotou říct o stříbře. Zároveň ale není tak tvrdé jako platina, u které se rytec nedostane tak hluboko pod povrch a gravírování je v tomto případě opravdu náročné.

Ano, často jde totiž ještě pořád o starou dobrou ruční práci. Používá se ocelové rydlo s dřevěnou rukojetí – nenápadný nástroj, který ale v šikovných rukou dokáže hotové zázraky. Rydlo může mít různé tvary. Ve zlatnictví narazíte nejčastěji na špičaté rydlo vytvářející drážku trojúhelníkového profilu. Práce rytce vyžaduje nejen dobrý zrak a jistou ruku, ale také trpělivost, smysl pro detail a určitou fyzickou zdatnost. Gravírovat se dá ale i pomocí moderní technologie, konkrétně laseru. Stačí text převést do vektorové podoby a nahrát do počítače napojeného na laserový přístroj. Výhodou je precizní zpracování a strojová přesnost, nevýhodou pak velikost samotného přístroje. Do některých míst se dostane pouze rydlo.

Osvědčenou klasikou u snubních prstenů je vyryté datum svatby nebo jména nevěsty a ženicha. Nicméně fantazii se meze nekladou. Můžete si nechat vyrýt krátký citát, své přezdívky, místo seznámení (třeba i tajně zakódované v GPS souřadnicích), datum prvního polibku, název „vaší“ písničky nebo třeba i otisky prstů. Cokoliv, co vás dva niterně spojuje. Tradičně na hladkou vnitřní stranu prstýnků, kde je rytina více chráněná, ale u jednodušších prstenů není většinou problém ani s vnější stranou. A samozřejmě nemusíte zůstávat jen u prstýnků. Gravírování sluší také některým náramkům a hlavně přívěskům. Medailonek s osobním věnováním vyrytým na zadní straně je originální dárek, který vše podstatné řekne za vás.