Granát: Rudý poklad naší země

Typy zapínání náušnicPár dnů před Valentýnem se to všude kolem nás hemží rudou barvou a tradičními symboly lásky. Zůstaneme tedy styloví a podíváme se na zoubek kameni, který byl odjakživa s vášní a láskou spojován. Tušíte správně, řeč je o drahokamu jménem granát. O kameni, který je historicky provázán s naší zemí. Největšího vrcholu dosáhla těžba granátu v 16. století za vlády císaře Rudolfa II., hlavním nalezištěm byla oblast Českého Středohoří. Díky krásným červeným kamínkům se Čechy proslavily po celé Evropě. A najít je tu můžeme dodnes.

Ale i když zná většina z nás pouze granáty sytě červené, ve skutečnosti je granátová rodina velmi početná a velmi pestrá. Existuje přes 20 druhů granátů, které se od sebe liší chemickým složením, tvrdostí i barvou. Můžete se tak setkat s granáty žlutými, zelenými, oranžovými, růžovými nebo třeba hnědými. A vzácně i s vícebarevnými, jejichž odstín se mění podle dopadu slunečních paprsků. Náš „český“ granát se nazývá pyrop a kromě našeho území se těží také v Indii, Brazílii nebo v Thajsku.

Název granátu je odvozen z latinského slova granum, což znamená zrnko. Nejspíš proto, že se v přírodě nejčastěji vyskytuje právě v zrnech. Bývají to velmi čisté drahokamy s naprostým minimem inkluzí. Granáty jsou snadno opracovatelné, vybrousit se dají do všemožných tvarů. Ke zdobení nejrůznějších předmětů je používali už staří Egypťané. Velká část granátů putuje do rukou šperkařů i dnes, využití najdou ale i v průmyslu. A to zejména jako součást řezných, brusných a vrtných nástrojů.

Stejně jako jiné drahokamy, i granáty jsou opředeny mnohými legendami. Podle jedné z nich byla součástí Noemovy archy lampa vyrobená právě z granátů. Měla mu prý osvětlovat noc na moři a chránit před zlem. Proto se také granát stal oblíbeným kamenem cestovatelů. Dnes se granát spojuje spíše s láskou a vztahy mezi lidmi, dokáže prý nenásilně utvrdit pouto mezi milenci i rodinou. Přičítá se mu také schopnost dodávat pozitivní energii a chuť do života, podporovat v lidech sebevědomí a probouzet tvořivost.

Separator image and tagged with .