Donna Karan: Meditující královna Sedmé avenue

DKNYNejspíš to ani nemohlo dopadnout jinak. Maminka modelka, táta krejčí a mezi všemi těmi látkami a módními kreacemi maličká Donna Ivy Faske, později známá jako slavná „DK“. I když coby teenagerka snila o závratné kariéře zpěvačky či tanečnice, nakonec přece jen zvítězily geny a Donna se dala na studium prestižní návrhářské školy Parsons School of Design. A její osud byl zpečetěn.

Spoustu cenných zkušeností získala Donna u tehdy slavné návrhářky Anne Klein, ke které nastoupila na brigádu už během studia. Brzy se ukázalo, že má skutečný talent. Když Anne v roce 1974 zemřela, stala se z Donny hlavní návrhářka ve firmě. Mířila ale dál – chtěla mít svou vlastní značku. Tento sen si splnila v roce 1985, kdy světu představila Donnu Karan New York. A bylo to to nejlepší, co mohla udělat. Hned se svou první kolekcí sklidila obrovský úspěch a navždy se zapsala do dějin módy.

Největší inspirací bylo pro Donnu její rodné město New York, ve kterém se mísí módní styly z celého světa. Soustředila se na módu pro moderní městskou ženu, na modely, které jsou nositelné, střízlivé, pohodlné, a přesto sexy. Její kolekce sedmi základních kusů, které by měla mít v šatníku každá žena, je dnes už legendární. Zahrnovala oblečení, které se dalo libovolně kombinovat podle aktuální situace, a nechybělo v ní např. body, pouzdrová sukně nebo semišové sako.

Ještě víc se do povědomí žen – zejména těch mladších – zapsala díky své nové značce DKNY. Jejím prostřednictvím přinášela levnější, a tedy dostupnější modely, ale také parfémy, sluneční brýle, opasky nebo originální dámské hodinky. Své pozice návrhářky v DKNY se sice Donna před časem vzdala, stále má ale coby hlavní poradkyně ke vzniku nových kolekcí co říct.

Aktuálně věnuje Donna Karan nejvíc energie své početné rodině (hlavně svým sedmi vnoučatům), ale také značce Urban Zen, která odráží její náklonnost k východnímu náboženství. Součástí této lifestylové značky je i nadace, která podporuje řemeslnické komunity v rozvojových zemích. Donna je známá také svou angažovaností v boji proti AIDS. V roce 2004 získala od CFDA (Rady amerických módních návrhářů) cenu za celoživotní přínos.

Separator image and tagged with .