Diamanty v barvě duhy

Diamanty v barvě duhyKdyž se řekne diamant, většina z nás si představí křišťálově čistý kámen, čirý jako sklo. Ve skutečnosti se ale tenhle král drahokamů může odít téměř do jakékoliv barvy, od žluté až po černou. Důkazem je slavná šedomodrá kráska jménem Hope nebo Černý Orlov. Takzvané „fancy“ diamanty se v posledních desetiletích těší zejména mezi americkými celebritami velké oblibě. V běžných zlatnictvích byste je ale hledali marně. Jsou totiž extrémně vzácné – a taky extrémně drahé.

O větší povědomí mezi veřejností se v 80. letech 20. století postarali majitelé známého australského dolu Argyle. Aby podpořili odbyt hnědých diamantů, rozběhli tehdy velkou marketingovou kampaň, ve které své diamanty označovali romantickými názvy „champagne“ a „cognac“. Nicméně právě hnědé a žluté diamanty patří k těm méně vzácným. Chcete-li opravdovou raritu, poohlédněte se po zelené, modré, růžové nebo červené barvě. Připravte se ale na cenu v řádech statisíců, někdy až milionů korun.

Stejně jako u bezbarvých diamantů, i u těch barevných se při hodnocení používá systém 4C (carat, color, clarity a cut). Měřítka jsou ale poněkud jiná, a to zejména u barvy. Zatímco u klasických diamantů barevné příměsi cenu snižují, u fancy diamantů platí obrácená rovnice. Čím intenzivnější zbarvení, tím vyšší hodnota. Jde o komplexní, sofistikovaný systém hodnocení, na kterém se podílí několik gemologů. Zkoumá se zvlášť odstín, tón a sytost.

Odstín určuje převládající neboli dominantní barvu. Popis může kombinovat dvě i více barev, ta dominantní je ale vždy uvedena na posledním místě. GIA (Americký gemologický institut) definuje 7 hlavních odstínů: růžová, oranžová, žlutá, zelená, modrá, fialová a purpurová. Jak je odstín světlý nebo tmavý určuje tón. A to v rozmezí sedmistupňového žebříčku (od velmi světlého po velmi tmavý). Poslední kritérium – sytost – hodnotí intenzitu a sílu dominantní barvy. K popisu sytosti má GIA 6 kategorií: fancy light, fancy, fancy intense, fancy dark, fancy deep a fancy vivid.

A jak se vlastně zrodí diamant v barvě duhy? Pomineme-li nejrůznější umělé úpravy, o kterých tu dnes není řeč, existuje několik přírodních cest. Růžovou barvu mají na svědomí vysoké teploty při vzniku diamantu, které deformovaly krystalovou mřížku. Zelené diamanty vznikají za působení přírodní radiace. Za žlutou i oranžovou barvou stojí dusík, modré diamanty vděčí za svou barvu boru. U fialových a šedých odstínů se má za to, že jejich zbarvení způsobuje vodík. Pořád je ale co zkoumat.