Diamant nebo briliant? Udělejme si v tom jasno

Diamant nebo briliantZnáme je všichni. Ty neodolatelně třpytivé kamínky, ze kterých se tají dech. Diamanty… nebo snad brilianty? Je v tom vůbec nějaký rozdíl? Máte si v klenotnictví říct o diamantový nebo briliantový prstýnek? Když to vezmeme od konce, použít můžete jakékoliv spojení. Hlupáka ze sebe rozhodně neuděláte. Ale významově se slova diamant a briliant opravdu liší. A dost zásadně.

Diamant je nerost s chemickou značkou C (ano, stejně jako uhlík). Nejtvrdší nerost na světě. Ale pozor, je také velmi křehký a má vysokou štěpnost. Získává se často kritizovanou těžbou zejména na území Afriky, dále v Rusku a v Kanadě. To, co se pracně dostane na zemský povrch, je surový diamant. Pro svou tvrdost se využívá také v průmyslu, ale většina diamantů se dostane do rukou šperkařů. Ovšem už nikoliv v surové podobě, ale broušené. A tady se dostáváme k briliantu.

Briliant je typ výbrusu. Má za sebou dlouhý vývoj, nicméně autorem dnešního moderního briliantového brusu je Marcel Tolkowski. Právě on stanovil, že aby byl odraz světla v diamantu ideální, je třeba 57 faset (plošek) se specifickými úhly. K broušení diamantů se používají i jiné brusy (např. čtvercový princess nebo obdélníkový baquette), ovšem právě briliantový brus je nejčastější. Do stejné podoby lze brousit i jiné drahé kameny či zirkony. Ale z popisu by vždy mělo být jasné, že nejde o diamant (např. syntetický zirkon, brus briliantový). Řeknete-li si o briliant, měli byste dostat diamant broušený briliantovým výbrusem.

Separator image .