Dětské náušničky – otázky a odpovědi

Dětské náušnicePřed pár týdny jste si z porodnice přinesli krásnou malou holčičku. A teď možná začínáte uvažovat o tom, že byste jí pořídili první náušničky. Hlavou se vám honí spousta otázek, samozřejmě chcete pro své miminko jen to nejlepší. Snad vám v utřídění myšlenek a rozhodování pomůže náš dnešní článek.

Kdy je ideální doba na první náušnice?

Nic jako ideální doba neexistuje. Rozhodně byste ale měli počkat, až za sebou budete mít první očkování hexavakcínou, která obsahuje i očkování proti tetanu. Doktoři tak doporučují pořídit první náušnice ve věku od 3 – 4 měsíců. Samozřejmě můžete náušnice odložit a nechat rozhodnutí na samotné slečně. Většina holčiček dříve či později prochází růžovým obdobím víl a princezen, kdy se třpytivých náušniček samy dožadují.

Je lepší propíchnutí nebo nastřelení?

Stále více rodičů v poslední době upřednostňuje nastřelení. Je rychlejší, méně bolestivé a ouško se lépe hojí. I nastřelení má ale své nevýhody. Spousta dětských lékařů vám nabídne pouze propíchnutí, takže budete muset vyhledat specializovaný salón. Při výběru buďte velmi opatrní a nechte si doložit osvědčení. Další nevýhodou můžou být speciální náušnice, které se při nastřelování používají. Obvykle jsou z chirurgické oceli (někdy i z bioplastu) a leckde vás může zarazit celkem úzký výběr. Pokud byste na své princezně raději viděli klasické zlaté náušnice, budete muset s výměnou pár týdnů počkat.

Jak pečovat o ouška po propíchnutí / nastřelení?

Co nejvíc minimalisticky. Ouška by měla být v suchu a čistotě, ideální je na ně vůbec nesahat. A rozhodně náušnicemi úmyslně nehýbat a neprotáčet je. Pár dní vynechejte koupání, sprcha neuškodí. Pokud jsou uši propíchnuté, je dobré dírky opatrně čistit lihem. Lehký světlý výtok je neškodný, v případě zhoustnutí a nazelenalé barvy aplikujte framykoin. A vždy raději kontaktujte lékaře.

Jaké náušnice vybrat?

Klasikou je zlato. A zlatých náušniček je také zdaleka největší výběr. Jen dávejte u bílého zlata pozor na obsah niklu, někdy může způsobovat alergie. U dětských náušnic se nicméně niklu používá méně a bílé zlato se na povrchu opatřuje vrstvou rhodia, takže většina dětí se zlatem problém nemá. Za vhodný materiál se považuje také chirurgická ocel, titan, wolfram nebo platina. Naopak se raději vyhněte stříbru.