Co možná nevíte o křišťálu

křišťálHonosné třpytivé lustry, magické koule předpovídající budoucnost i lesklé krystaly Swarovski mají jednoho společného jmenovatele: křišťál. Velmi často používaný pojem, leckdy ale dost matoucí. Není totiž křišťál jako křišťál. Na jednu stranu můžeme mluvit o přírodním kameni, vyskytujícím se zejména v horských masivech, na stranu druhou může jít o syntetický materiál s dosti sofistikovanou výrobou. Obojí je správně, měli bychom ale vědět, v čem spočívají rozdíly.

Křišťál přírodního původu je bezbarvá odrůda křemene, tedy oxid křemičitý. Na Mohsově stupnici tvrdosti má číslo 6,5 – 7,5 a v přírodě ho většinou najdeme ve formě krystalů. Už v neolitu sloužil k výrobě ostrých hrotů šípů, skutečné pozornosti se mu ale dostalo v antickém Řecku. Právě tam také vznikl název „křišťál“. Tehdejším vědcům připomínal svou průzračností zkamenělý led – řecky krustallos. Křišťál byl vždy považován za magický kámen s hlubokým duchovním významem, dodnes se z něj vyrábí nejrůznější talismany. Dokáže prý silně pracovat s lidskou energií a uvádět ji do harmonie. Chrání před vším zlým a negativním, zklidňuje mysl a podporuje trpělivost.

Příběh syntetického křišťálu začal v Benátkách, konkrétně vynálezem čirého skla. Postupně se bílé sklo začalo masově vyrábět po celé Evropě, jedno z nejlepších vznikalo i v novoborské sklárně. Teprve Angličané ale v 2. polovině 17. století přišli se sklem, do kterého přidávali oxid olovnatý. A právě olovo je základ křišťálu tak, jak ho chápeme dnes. Existují na to dokonce i předpisy. Evropské společenství definuje jako křišťál skleněné zboží, které obsahuje více než 10 % oxidu olovnatého. Pokud ho obsahuje více než 30 %, jedná se o vysoce olovnatý křišťál.

Proč právě olovo? Díky němu je sklo měkčí a vhodnější k broušení a k rytí. Navíc olovo způsobuje, že sklo láme světlo, které se přenáší do oslnivě lesklých duhových barev. Mistrem v práci s křišťálem je společnost Swarovski. A má to hned několik důvodů. Jejich křišťál obsahuje 32 % oxidu olovnatého – je absolutně čistý, má dokonalé optické vlastnosti a neuvěřitelný lesk. Swarovski také neustále vyvíjí nové typy brusů a speciálních nátěrů, svá tajemství si ale bedlivě střeží. Pokud byste se o křišťálu chtěli dozvědět víc , vřele doporučujeme návštěvu muzea Kristallwelten v rakouském Wattens.