Co byste měli vědět o puncování zlata

Puncovní úřad, zlatoKupovat zlaté šperky kdesi na tržišti je přinejmenším hazard. Tedy pokud chcete mít jistotu, že ten krásný zlatý prstýnek je opravdu zlatý. Stejně tak se ale můžete spálit i v designové prodejně klenotnictví. Záruku kvality vám dá pouze a jedině punc. Každý jednotlivý zlatý šperk dovezený do ČR za účelem prodeje (nebo tady vyrobený) musí být předložen Puncovnímu úřadu. Ten přezkoumá jeho ryzost a porovná ji s tím, co uvádí prodejce. Pokud je ryzost odpovídající, dostane šperk punc . Nejnižší povolená ryzost zlatých šperků je u nás 14 karátů (585/1000).

Co se týče samotného puncování šperků, zlaté šperky vyrobené v České republice mají jiná pravidla než šperky dovezené ze zahraničí. Na českých špercích najdete dvě povinné značky: výrobní značku a český státní punc. Výrobní značka obsahuje 2 – 3 písmena, podle kterých můžete zjistit výrobce. Český státní punc je obrázek s číslem, který označuje druh kovu a ryzost. U zlata je to husa, kohout nebo orel. Existuje také nepovinná ryzostní značka, udávající číselný poměr zlata ve slitině (např. 585). Výjimkou jsou zlaté šperky s hmotností nižší než 0,5 g. Ty puncovní kontrole nepodléhají, povinně musí mít jen výrobní a ryzostní značku.

puncovni-urad

S puncováním dovezených šperků je to kapku složitější. Někdy stačí jen tzv. punc Vídeňské Konvence (pokud šperk pochází ze státu, který tuto Konvenci podepsal). Česká republika také s některými státy podepsala Dohodu o vzájemné platnosti puncovních značek. V tom případě je dostačující punc daného státu. Ale pak tu máme státy, které nic nepodepsaly. Šperky z těchto států musí mít odpovědnostní značku (obdoba výrobní značky, podle které lze zjistit dovozce) a český státní punc. I tady je výjimka pro zlaté šperky vážící méně než 0,5 g. U nich je povinná pouze číselná ryzostní značka.

Jak sami vidíte, puncování zlata je celkem komplikovaná záležitost. Více informací o tomto tématu najdete přímo na webových stránkách Puncovního úřadu. Můžete si tam přečíst i celé znění puncovního zákonu.