Citrín – zářivý doping pro temné podzimní dny

CitrínZatím to ještě jde. Listy na stromech chytají pestré odstíny teplých podzimních barev, se sluníčkem se loučíme kolem půl sedmé a podle předpovědi se v nejbližších dnech dočkáme snad i dvacítky. Ten pravý syrový podzim nás teprve čeká. Čas zkracujících se dnů a studených dešťů. Čas, který má sice také své kouzlo, ale na lidskou psychiku nemá zrovna nejlepší vliv. Způsobů, jak podzimní splín úspěšně zahnat, je celá řada. Pomoci vám může třeba i malý kousek zářivě žlutého kamene – oblíbeného citrínu.

V pozitivní účinky citrínu a jeho magické schopnosti věřili už staří Číňané, Egypťané i obyvatelé starověkého Řecka a Říma. Věřili, že jim tento kámen připomínající záři slunečních paprsků přinese štěstí, úspěch a bohatství. A jakkoliv jste k podobným myšlenkám skeptičtí, sami jistě uznáte, že teple žlutá barva citrínu dokáže člověka příjemně pohladit po duši. Říká se o něm, že zahání negativní energii, mírní deprese a výkyvy nálad. Podporuje sebevědomí a tvůrčí schopnosti, pomáhá najít vyrovnanost a klidný spánek. Velmi dobře prý také působí na krevní oběh, trávicí systém a štítnou žlázu.

Citrín patří mezi odrůdy křemene, se stupněm tvrdosti 7 (na Mohsově stupnici). Jeho zbarvení mají na svědomí železité ionty uvnitř kamene, které mu ovšem můžou propůjčit celou škálu tónů. Nejcennější jsou citríny sytě oranžové s červenými odlesky, tzv. madeiry, nebo zlatavé citríny podobné jantaru, tzv. palmeiry. Čím sytější barva, tím žádanější kámen. Přírodní citríny jsou ovšem poměrně vzácné – a pokud se najdou, mívají ve valné většině nepříliš výrazné bledé zbarvení. Proto se tepelně upravují. Citrín ovšem může vzniknout také z ametystu – pokud tento sytě fialový kámen zahřejete na teplotu cca 400 °C, změní svou barvu právě na žlutou. Tímto způsobem vzniká značná část citrínů dostupných na trhu.

Separator image and tagged with .