Chirurgická ocel – chladná kráska mnoha tváří

Chirurgická ocelZa relativně krátkou dobu se chirurgická ocel vyšvihla mezi nejoblíbenější materiály ve šperkařství. A není divu. Má totiž celou řadu předností, díky kterým může směle konkurovat i drahým kovům. Je hypoalergenní, maximálně odolná, barevně stálá a nepodléhá korozi. Nemusíte se tolik bát poškrábání nebo dokonce zlomení, dobře snáší styk s potem i slanou vodou. Třešničkou na dortu je pak více než přívětivá cena, ve srovnání se zlatem několikanásobně nižší.

Ale tajemství obrovského úspěchu chirurgické oceli netkví jen v jejích mechanických vlastnostech. Je to prosté: tahle chladná kráska prostě skvěle vypadá. A nabízí téměř neomezené možnosti využití. Od syrově drsných pánských náramků, přes nejrůznější druhy piercingu, až po něžné a elegantní snubní prstýnky. Chirurgická ocel může být lesklá, matná nebo broušená, můžete ji obarvit či pozlatit žlutým, případně módním růžovým zlatem.

Mluvíme-li o špercích z chirurgické oceli, máme na mysli ocel s označením 316L. Ocelí je obrovské množství, dělí se na spoustu druhů a tříd. Ta „naše“ patří mezi korozivzdorné (neboli nerez) austenitické oceli, kromě šperků se z ní vyrábějí např. tělní implantáty. Je tzv. vysokolegovaná, takže vedle železa a uhlíku obsahuje i nemalé množství dalších příměsí, které zlepšují její vlastnosti. Chrom, nikl, molybden, mangan a další. Pro některé z vás může být přítomnost niklu v hypoalergenním materiálu překvapením, ale žádný strach. Díky speciální úpravě se uvolňování niklových solí bát opravdu nemusíte.

I chirurgická ocel má ale svou slabinu. A tou je někdy právě její tvrdost. U měkkého, ohebného zlata lze snadno vypracovat i opravdu jemné detaily, u chirurgické oceli je to mnohem obtížnější. Někteří šperkaři ji proto kombinují s nerez ocelí 304. Náročné je i fasování (zasazování) kamenů např. do prstýnků. Častěji proto narazíte na kamínky lepené, které ale tolik nedrží. A podobné je to i s gravírováním. Vyrýt romantický nápis je daleko jednodušší do snubních prstýnků ze zlata.