Čaroit – přísně střežený poklad ze Sibiře

ČaroitJsou kameny, které není třeba představovat. Smaragd, rubín nebo safír známe všichni. Matička Země má ovšem v zásobě celou řadu dalších skvostů, které se svým slavnějším kolegům hravě vyrovnají, i když jste o nich možná nikdy neslyšeli. Jedním z nich je i čaroit nebo také charoit(e). Název je sice odvozený od místa, kde byl tento kámen objeven (okolí řeky Chary), ale stejně tak mohlo být předlohou slovo „čarovný“. Nebo ještě lépe „čarokrásný“. Pokud jste někdy drželi čaroit v dlaních, jistě nám dáte za pravdu, že je to jeden z nejkrásnějších kamenů na světě. Ale také nejvzácnějších.

Ve srovnání s jinými kameny je čaroit – co se týče jeho vztahu s lidmi – skutečný benjamínek. Objevili ho ruští geologové teprve ve 40. letech 20. století, poprvé byl ale podrobně popsán až v roce 1978. Je mimořádně vzácný: Dodnes se nenašlo jiné naleziště než právě Rusko, konkrétně Jakutsko na Sibiři. A tam je jeho těžba pečlivě regulována, což se také odráží na jeho ceně. Čaroit patří mezi křemičitany, odlišuje se ale svým složením s pestrou směsicí stopových prvků a minerálů. Obsahuje např. křemík, hliník, sodík, železo a hlavně mangan, který způsobuje ono jedinečné fialové zabarvení.

Ceněný je ovšem nejen pro svou krásu, ale i účinky, jaké má na lidskou duši i tělo. Čaroit je skvělým průvodcem v těžkých životních situacích – pomáhá lidem překonat strach, vyrovnat se se změnami, zbavit se pocitu frustrace. Otevírá srdce a podněcuje k větší spontánnosti a nadhledu, vnáší do života svěží vítr a navozuje pocit uvolnění. Krom toho pomáhá při vyčerpání a nespavosti, reguluje krevní tlak a chrání játra. Příznivě působí také na oči, srdce a slinivku břišní.