Barevný kouzelník jménem labradorit

labradoritCo může mít společného kámen s psím plemenem? Dvě věci: Původ v Kanadě a schopnost důkladně si vás během chviličky omotat kolem prstu. Labradorští retrívři svou neuvěřitelně přátelskou povahou a radostí ze života, magický labradorit zase fantastickou hrou barev, která neomylně přitahuje zrak kolemjdoucích. Tohle barevné kouzlení dostalo dokonce i své vlastní jméno – labradorescence. Vzniká ovšem zcela prozaicky lámáním paprsků světla na jednotlivých vrstvách kamene.

Za objev labradoritu vděčíme moravskému misionáři páteru Adolfovi, který v 2. polovině 18. století pobýval na kanadském poloostrově Labrador. Jedná se o dokonale štěpný minerál ze skupiny sodnovápenatých živců, tzv. plagioklasů. Labradorit poznáte snadno podle kovově lesklých odlesků v modré, zelené nebo žluté barvě, vzácněji na něm můžete vidět dokonce všechny barvy viditelného spektra. Takovému kameni se říká spektrolit a pochází hlavně z Finska. Na Madagaskaru se zase vyskytuje tzv. duhový měsíční kámen (rainbowmoonstone), typický svými intenzivně modrými odlesky. Krása labradoritu nejvíc vynikne vybroušením do tvaru kabošonu, nicméně šperkařství není jediné odvětví, kde tento kámen nachází uplatnění. Protože se poměrně často objevuje i v mimořádně velkých kusech, používá se také jako luxusní obkladový kámen v interiérech.

Labradorit je považován za mystický kámen se silnými ochrannými účinky. Zahání zlou energii, potlačuje strach, nejistotu a stres. Podporuje rozvoj intuice, pomáhá uklidnit příliš aktivní mysl a vede ji k hlubokému vnitřnímu vhledu. Přináší sílu, vytrvalost a víru v sebe sama. Pomáhá také vyvolat potlačované vzpomínky na minulost a poselství ukrytá hluboko v podvědomí. Vede nás k pochopení minulosti i přítomnosti, čímž nám odkrývá cestu, po které se můžeme vydat dál.

A stejně silně dokáže labradorit působit i na naše tělo. Má příznivé účinky při léčbě nachlazení, pomáhá stabilizovat hladinu hormonů a snižuje bolestivé fyzické projevy při menstruaci. Používá se také při léčbě dny a revmatismu, snižuje krevní tlak a v neposlední řadě také pomáhá léčit poruchy očí a mozku.