Anker, jednička mezi řetízky

řetízek ankerObčas na ně narazíte v e-shopech se šperky. Cizí názvy, o kterých jen vzdáleně tušíte, že mají co do činění s řetízky. Anker, pancer, figaro, lambáda, wallis… Možná vám právě jeden z nich visí na krku, ani o tom nevíte. Mezi řetízky může být obrovský rozdíl nejen z pohledu barvy, materiálu či délky, ale také ve způsobu řazení jednotlivých oček. A právě o tom vypovídají zmiňované názvy. Pojďme si tedy o jednotlivých typech řetízků povědět trochu víc. A začneme s tím nejzákladnějším, s ankerem.

Anker (nebo chcete-li ankr) je typ řetízku na způsob klasických řetězů, kdy se jednotlivá očka řadí kolmo k sobě (na rozdíl např. od panceru, kde jsou očka zploštělá a více na sobě leží). Právě z ankru vychází další typy řetízků. Očka u ankeru můžou být kulatá, oválná nebo hranatá, hladká nebo ozdobně broušená, ale vždy kolmo. Setkat se můžete s řetízky jemnými, které se skvěle doplňují s přívěskem, i s těžkými masivními řetězy, určenými hlavně pro pány. Velmi efektně vypadají anker řetízky, kde se střídají různě barevná zlatá očka.

Ankr je jeden z nejpevnějších a nejspolehlivějších typů řetízků. Všechny řetízky obecně mají tendenci k opotřebení. Tím, jak se pohybujeme, hýbe se i řetízek, očka se o sebe třou a pomaloučku se obrušují. Je to ovšem nenápadný, velmi pozvolný proces, který při občasném, svátečním nošení řetízku nemusíte zaznamenat třeba celá desetiletí. Anker toto namáhání snáší velmi dobře. A pokud se přece jen stane nehoda a budete ho muset donést k opraváři, snadno si s ním poradí tak, že zásah opraváře na výsledku vůbec nepoznáte.