Ametyst – kámen v barvě králů

Hodinková sklíčkaAž budete za pár týdnů vyrážet na silvestrovský večírek, zkuste se ozdobit nějakým pěkným šperkem s ametystem. Možná se tak vyhnete tradičnímu novoročnímu bolehlavu. Už staří Řekové věřili, že je tenhle sytě fialový kámen dokáže ochránit před otravou z alkoholu. A dokonce z něj vyráběli i číše na víno. Ostatně samotný název kamene pochází z řečtiny a neznamená nic jiného než „střízlivý“. Za výsledek ale neručíme.

Ametyst patří mezi odrůdy krystalového křemene a v přírodě často tvoří tzv. geody – pozoruhodné duté kameny, za jejichž vznikem stojí obvykle unikající plyn. Některé geody jsou tak velké, že byste se do nich mohli schovat. Najdeme je například v Brazílii nebo v Uruguaji. Díky své fialové barvě, která byla vždy spojována s královskou symbolikou, se ametyst často objevuje na korunovačních klenotech. Vidět ho můžeme i na Svatováclavské koruně. Úchvatnou ametystovou tiárou se může pyšnit také švédská královna Silvia.

Samotný ametyst se ale objevuje v mnoha odstínech fialové – od světle narůžovělých tónů až po purpurově fialovou s červenými a modrými odlesky. Čím temnější a sytější barva, tím vyšší cena. Samostatnou kapitolou je ametrín, který vzniká spojením ametystu s citrínem. Poznáte ho podle fialovo-žlutého zbarvení. Existuje také zelený ametyst, ten ale v přírodě nenajdete. Zelená barva vzniká při zahřívání přírodního ametystu (při teplotě až 750 °C).

Kromě už zmiňované ochraně proti účinkům alkoholu se ametystu přisuzují i další léčivé schopnosti. Zahání prý nespavost a zlé sny, chrání před stresem a negativní energií. Vnáší do duše rovnováhu a klid, posiluje soustředění, rozvíjí intuici. A pomáhá i s fyzickými problémy: zmírňuje bolesti hlavy, pomáhá při žaludečních a střevních potížích, posiluje imunitní systém.

Separator image and tagged with .