Akvamarín: Když se moře převtělí do kamene

AkvamarínSvou barvou víc než cokoliv jiného připomíná třpytivou mořskou hladinu, ve které se odráží paprsky slunce. Jako by to ani nebyl kámen. S mořem byl akvamarín spojován odnepaměti, svědčí o tom ostatně i samotný jeho název (aqua marina = mořská voda). Za dávných časů nesměl chybět ve výbavě mořeplavců, kteří věřili, že jim akvamarín během plavby přinese štěstí a ochrání je před utonutím.

Akvamarín je odrůda berylu, mineralogické skupiny, do které patří i dobře známý smaragd. Ve srovnání s ním je ovšem akvamarín v přírodě daleko rozšířenější, a tím pádem i levnější. Modré zbarvení má díky příměsi železa, můžeme ale narazit na různé odstíny. Nejžádanější jsou právě světle modré tóny, existují ale i akvamaríny tmavě modré nebo nazelenalé. Mezi šperkaři je tento kámen velmi oblíbený: má vysoký stupeň tvrdosti (7,5 – 8 na Mohsově stupnici), krásně se leskne a dobře se s ním pracuje. Dá se vybrousit téměř do jakéhokoliv tvaru.

Akvamarínu se připisují různé léčivé účinky v oblasti duševního i fyzického zdraví. Je prý neocenitelným pomocníkem v partnerských vztazích, ve kterých podporuje harmonii a věrnost. Zklidňuje mysl, dodává odvahu, zahání strach i stres. Je ideálním kamenem k meditaci – přináší klid, mír a zbystřuje vnímání. Pomáhá prý také při léčbě bolestí v krku, žaludečních potíží a bolestí zubů, mírní astma a kašel, upravuje funkci žláz a poruchy řeči.

Známá naleziště akvamarínu jsou v USA, Rusku, na Srí Lance, v Tanzanii nebo v Keni. A zejména v Brazílii, odkud také pochází největší a nejznámější akvamaríny na světě. Jako třeba 110 kg těžký držitel světového rekordu z roku 1910, který dostal jméno Minas Gerais. Nebo akvamaríny, které zdobily soupravu šperků královny Alžběty II. – dárek od brazilského prezidenta, jenž královna dostala v den své korunovace v roce 1953.